Najnowsze

"Platforma zostawiła Warszawę. Teraz czas na PiS" [RELACJA]

Najnowsze

Przepychanki podczas rady miasta
TVN24Przepychanki podczas rady miasta

Na nadzwyczajnej sesja rady miasta w sprawie reprywatyzacji atmosfera była bardzo napięta, a frekwencja wysoka. Platforma Obywatelska zaproponowała powołanie komisji rady miasta ds. reprywatyzacji. Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy obrady.

23.30 Jeśli ktoś liczył, że nadzwyczajna sesja Rady Warszawy przyniesie jakiś przełom – przeliczył się. Przez kilka godzin mogliśmy obserwować polityczną przepychankę między PO a opozycją. CZYTAJ KOMENTARZ KAROLINY WIŚNIEWSKIEJ, DZIENNIKARKI TVNWARSZAWA.PL.

Na tym kończymy relację.

23.15. - Czynsze w Warszawie są jednymi z niższych w polskich miastach – dodaje Olszewski. Mieszkańcy krzyczą: "To nie prawda".

23.10 - W odpowiedzi na uwagi mieszkańców głos zabrał Michał Olszewski, odpowiedzialny w ratuszu za politykę lokalową. Mówił o "małej" ustawie reprywatyzacyjnej, która daje szanse na uratowanie wielu kamienic i tym samym kilkuset rodzin. - Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jako pierwsza wprowadziła system pomocy lokatorom. Nie jest jeszcze doskonały, ale dzięki państwa pomocy staramy się go poprawiać - powiedział wiceprezydent.

22.45 - Antoni Wiesztort, Kolektyw Syrena: To wszystko, co się dzisiaj dzieje (tłumaczenia władz Warszawy z nieprawidłowości reprywatyzacji – red.) to zasługa środowisk lokatorskich. Wypomina niedbalstwo władz miasta i brak pomocy lokatorom. - To oni odbudowywali to miasto z gruzów i dziś zostają bez żadnego wparcia – podkreślił.

22.34 Na mównicę został poproszony Jan Śpiewak, którego nie było już na sali. W jego zastępstwie wystąpił Szymon Wróblewski z Miasto Jest Nasze. - Zostawiamy dla pani prezydent numer alarmowy. Wiemy, że została ostatnio pozbawiona wsparcia swoich urzędników, więc gdyby miała jakieś pytania z reprywatyzacją, proszę dzwonić do nas – ironizował. - Platforma Obywatelska zostawiła Warszawę. Teraz czas na Prawo i Sprawiedliwość. Czekamy na państwa propozycję, na państwa ustawę – dodał.

22.25 Mirosława Kurkowska, działaczka środowisk lokatorskich, zaapelowała o zaniechanie eksmisji na bruk. - Żyjemy w XXI wieku, a metody eksmisji wciąż są rodem ze średniowiecza – powiedziała.

22.15 - Piotr Ikonowicz: Ponad pięć godzin mieliśmy nieprzyjemność słuchać wykrętów i wzajemnych połajanek. Lider Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej przypomina historie ludzi dotkniętych dziką reprywatyzacją, którym pomagał. - Kiedyś przychodzili do nas poszczególni ludzie. Teraz przychodzą całe kamienice - mówi. - Na tej sali dużo mówi się o kontrolach, prokuraturze.. A nie mówi się o krzywdzie ludzkiej - dodaje. Ikonowicz porównał Hannę Gronkiewicz-Waltz do królowej śniegu. - Nie ma pani serca - powiedział i zaapelował, aby przeprosiła lokatorów wyrzuconych z kamienicy przy Noakowskiego 16.

22.10 - Na mównicę weszła Anna Thomas, mieszkanka Śródmieścia, o której pisaliśmy kilka dni tematu na tvnarszawa.pl. Thomas informowała, że była członkinią zespołu który w dzielnicy Śródmieście miał sprawdzać nieprawidłowości dotyczące reprywatyzacji. Zespół ten został rozwiązany przez Jarosława Jóźwiaka, który twierdził, że był niezgodny z prawem.

- W 2014 roku zawiadomiliśmy panią prezydent o Poznańskiej 14, rok później pana prezydenta Jóźwiaka. Do tej pory nie mamy żadnej odpowiedzi - powiedziała. - To co państwo nam zgotowali to skandal - dodała.

22.00 - Głos zabiera Piotr Ciszewski, lider Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. - Otrzymali państwo piłeczki. Na każdej nich widnieje nazwa nieruchomości objętych roszczeniami. Chodziło o to, aby zrozumieli państwo skalę problemu, o jakiej dziś rozmawiamy - mówi. Ciszewski odczytał stanowisko WSL o reprywatyzacji. Stowarzyszenie cieszy się, że ten trudny temat w końcu cieszy się tak dużym zainteresowaniem. - Walczyliśmy o to od kilku lat - przekonywał.

Ciszewski ostro krytykuje rządzącą Platformę. Przekonuje, że to władze miasta i urzędnicy odpowiadają za nieprawidłowości przy zwrotach. - Domagamy się natychmiastowej dymisji osób odpowiedzialnych za politykę mieszkaniową w ratuszu, wstrzymania zwrotów i weryfikacji tych, które zostały już dokonane - informuje. WSL apeluje też o godne upamiętnienie Jolanty Brzeskiej. Przemówienie Ciszewskiego zostało nagrodzone gromkimi brawami ze strony publiczności.

21.45. - Radny PiS Paweł Terlecki apeluje, aby radni wycofali swoje głosy i oddali je mieszkańcom. Mieszkańcy krzyczą: Albo teraz, albo wcale"

21.35 - Po krótkiej przerwie do głosu ponownie doszedł wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, który mówi o wstępnych założeniach do "dużej" ustawy. - Chcemy zaproponować, żeby odszkodowanie za nieruchomości wynosiło 10 proc. wartości. Proponujemy, aby ich wypłatę przejął na siebie częściowo urząd miasta, a częściowo Fundusz Reprywatyzacyjny – mówi.

21.33 - Apelujemy o zmianę kolejności i dopuszczenie nas do głosu. Czekamy już kilka godzin. Ile jeszcze mamy czekać? - pyta z publiczności Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena. Lokatorzy są wściekli na radnych. Mówią o hańbie i braku szacunku. Sytuację próbuje uspokoić Ewa Malinowska Grupińska, przewodnicząca PO, która wyszła i dyskutuje z mieszkańcami.

21.27 Trwa przerwa w obradach.

21.25 Wszyscy, którzy chcieli zabrać głos będą mieli taką możliwość - zapewniła wiceprzewodnicząca Ewa Masny (PO). Lokatorzy nie ustają. Domagają się głosu "teraz". Wiceprezydent próbuje dalej opowiadać o "małej" ustawie.

21.21 Przemówienie wiceprezydenta Jóźwiaka przerwane okrzykami mieszkańców. Obecni na sali najpierw próbowali zagłuszyć go... oklaskami. Teraz skandują: "Przestań gadać, zacznij słuchać". Domagają się przekazania głosu lokatorom.

21.00 Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak podkreśla, że "mała" ustawa reprywatyzacyjna to pierwszy projekt, który udało się uchwalić z powodzeniem. - To zasługa prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz – mówi. "Mała" ustawa wejdzie w życie 17 września.

20.53 - Mija czwarta godzina debaty. Frekwencja wśród publiczności zdecydowanie niższa - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

Coraz mniej mieszkańcówtvnwarszawa.pl

20.50 - Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak przypomina o próbach uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej, które podejmowano przez ostatnie 26 lat. Pierwsze podejścia sięgają już 1990 roku. Wszystkich prób było kilkanaście – wszystkie zakończone niepowodzeniem - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

20.46 Wiceprezydent Michał Olszewski mówił też o osobach, których dotyczy problem dekretu Bieruta. Realizacja spraw gospodarstw objętych „dekretem” będzie mogła być realizowana w następujących lokalizacjach:

Mieszkania od miastaratusz

20.43 Wiceprezydent Michał Olszewski poinformował, że miasto w ciągu 7 lat zamierza wybudować ok. 800 mieszkań komunalnych.

20.40 Sprawę reprywatyzacji skomentował w "Kropce nad i" były prezydent Bronisław Komorowski. - Próba pociągania do odpowiedzialności prezydenta miasta wydaje się być w tej chwili zwyczajną grą polityczną. Hanna Gronkiewicz-Waltz ma i konkurencję polityczną i przeciwników jakiejkolwiek reprywatyzacji, którzy nie rozumieją poszanowania własności - stwierdził.

20.37 Wiceprezydent Michał Olszewski: Do tej pory udało nam się wybudować ponad 3 tys. mieszkań komunalnych, zwłaszcza na Białołęce Woli czy Ursynowie (…) Udało nam się na ogromną skalę odnowić pustostany – przez 10 lat odnowiliśmy ich kilka tysięcy.

20.24 W TVN24 sprawę reprywatyzacji komentowali politycy. - Tak się jakoś dziwnie składa, że przez dwadzieścia parę lat różne ekipy nie uchwaliły ustawy reprywatyzacyjnej. Albo była ona odsuwana, bo finanse nie pozwalały, albo prezydent Kwaśniewski ją zawetował. Jedyna osoba, która coś w tej sprawie w końcu osiągnęła, czyli Hanna Gronkiewicz-Waltz, która przeprowadziła tę ustawę o małej reprywatyzacji - na niej się to wszystko skrupiło - powiedział Marcin Święcicki (PO).

- Nie oszukujmy się. O co chodzi w całej sprawie? PO jest zblatowana z elitami prawniczymi i sobie od lat te instytucje sobie pomagają. A tu oddamy jakąś kamieniczkę, a tu oddamy jakąś nieruchomość, a to na coś przymkniemy oko, jakiś dokument się zgubi w Ratuszu... - mówił Patryk Jaki (Klub PiS).

20.11 Wiceprezydent Michał Olszewski: Dwie trzecie mieszkań nadal jest objęte dekretem Bieruta i zagrożone zwrotem. Aby temu zapobiec potrzebna jest duża ustawa reprywatyzacyjna.

20.07 Zasady udzielania pomocy z budynków „dekretowych” przypomina Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Mieszkańcy krzyczą: "nie lej wody".

Wiceprezydent o lokatorachtvnwarszawa.pl

19.48 Alicja Żebrowska (PiS) do Hanny Gronkiewicz-Waltz: Pani kompromituje urząd prezydenta. Mieszkańcy są wściekli brakiem nadzoru i pani niewiedzą. Pani jest prezydentem tego miasta, pani nie może się tłumaczyć, że nic nie wie. To naraża urząd na śmieszność. Wszyscy, którzy zarządzają dużymi budżetami są zdziwieni pani tłumaczeniem.

19.42 Lech Jaworski (PO): Spodziewałem się, że będzie tutaj show, ale biorąc pod uwagę skalę manipulacji i arogancji, jestem pod wrażeniem. Mieszkańcy wygwizdali radnego. Działacze PO nagrodzili go brawami.

19.37 Radny PiS Filip Frąckowiak przypomina kontrowersje wokół zwrotów, o których w czwartek mówili burmistrzowie Śródmieścia i Pragi Północ.

19.33 - Słyszycie to, co chcecie słyszeć, a mnie nie chcecie dopuścić do głosu - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz do mieszkańców na sali. Ich reakcja była bardzo ostra. - Miałaś 8 lat, żeby nas wysłuchać i tego nie zrobiłaś - krzyczą z sali.

19.32 Hejka domagał się też ochrony dla radnego Guziała. Dlaczego? - Z uwagi na oskarżenia jakie rzuca i fakty, o których mówi, taka ochrona jest potrzebna – powiedział radny PiS.

19.27 - Wnioskuję, by rada powołała komisję ds. powiązań najwyższych urzędników z mafią reprywatyzacyjną i przeprowadziła głosowanie nad wotum nieufności dla prezydent miasta – zaapelował Hejka.

Przemówienie Oskara Hejki
Przemówienie Oskara HejkiTVN24

19.24 Oskar Hejka (PiS) – Przez tyle lat, z różnych źródeł docierały do pani informacje o nieprawidłowościach. Przez te wszystkie lata nie zrobiła pani nic. Dlaczego – pyta Hejka? - Miasto nie może być dowodzone przez prezydenta, który nie daje gwarancji uczciwego zarządzania - dodaje.

19.17 - Takiej afery jak w tej chwili, afery prezydenckiej, jeszcze nie było. Powinniśmy się nią zająć. Skala nieprawidłowości jest porażające – powiedział Oskar Hejka, radny PiS. I przypomniał też sprawę śmierci Jolanty Brzeskiej.

19.12 Dariusz Figura (PiS) zwrócił się do Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Trzeba umieć wziąć odpowiedzialność. Pani nadzorowała w 2012 roku Biuro Gospodarki Nieruchomościami, za to trzeba wziąć odpowiedzialność, może to niesprawiedliwe i niesłuszne, ale tak jest – stwierdził. I zaapelował, żeby prezydent podała się do dymisji.

19.06 "Dymisja, dymisja" – krzyczą lokatorzy.

W polemikę z nimi weszła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta. - Przypomnę państwu, że już raz była dymisja prezydenta Warszawy. Była zmiana ustawy i dwaj komisarze. Czy chcecie państwo powiedzieć, że PiS jest ta partią, która walczy o standardy demokratyczne? To jest wolny śmiech, a nie wolne wybory – mówiła.

- Bardzo stanowcze wystąpienie przewodniczącej Malinowskiej-Grupińskiej. Kilkukrotnie przerywane oklaskami przez radnych Platformy Obywatelskiej. Na sesji wyraźnie widać, że działacze partii rządzącej stoją za prezydent murem - ocenia Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

18.55 - Reprywatyzacja w Warszawie to działania mafijne – powiedziała Piotr Guział, radny miasta.

18.50 - Platforma Obywatelska wypomina PiS-owi, że to za ich czasów mecenas Grzegorz Majewski został zatrudniony w TBS na Pradze Południe (w 2003 roku). Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak to potwierdza. Reakcja mieszkańców? Żadna. Przyznają, że PiS i PO urządzają sobie teraz polityczny ping-pong, próbując zrzucić na siebie wzajemnie odpowiedzialność - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

18.49 - To, co chciałam powiedzieć, ja uważam, że komisja miałaby sens, gdyby zasiadała w niej opozycja, eksperci i środowiska lokatorskie, jak Piotr Ikonowicz, Janek Śpiewak – powiedziała Paulina Piechna-Więckiewicz, radna miasta. I dodała, że składa wniosek o to, żeby wpuścić wszystkich na salę.

18.38 - Na konwencie powiedzieliśmy, ze zaakceptujemy kandydaturę pana Guziała w tej komisji (ds. reprywatyzacji – red.) – stwierdził Jarosław Szostakowski (PO).

18.30 - To jest afera Platformy Obywatelskiej – mówił Piotr Guział, radny miasta. I przypomniał kontrowersje wokół kamienicy przy Noakowskiego 16, którą przejęła rodzina męża prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że Guział kłamie. – Niech pan nie kłamie, niech pan nie kombinuje – zaapelowała. I przypomniała, że sprawę badały organy ścigania, ale "nic nie znalazły".

Piotr Guział podczas rady miasta
Piotr Guział podczas rady miastaTVN24

Gronkiewicz-Waltz o zarzutach Guziała
Gronkiewicz-Waltz o zarzutach GuziałaTVN24

18.23 Cezary Jurkiewicz (PiS) powiedział, jak wyglądały kulisy ustalenia składu planowanej przez PO komisji ds. reprywatyzacji. - Zadzwonił do mnie Jarosław Szostakowski (PO) i zaproponował dwóch radnych PO i dwóch PiS i przewodnicząca Paulina Piechna-Więckiewicz - mówił. I dodał, że usłyszał: - Tylko nie wymyślcie sobie (Piotra – red) Guziała, bo my się nigdy na to nie zgodzimy.

18.21 "Nie komisarz, lecz wybory" – skandują mieszkańcy.

18.15 W kuluarach radni opozycji krytykują przemówienie pani prezydent. - Twierdzą, że Gronkiewicz-Waltz nie powiedziała nic nowego, a za wszystkie nieprawidłowości obwinia innych: albo ministerstwo, albo urzędników, albo będący u władzy w przeszłości PiS. Przyznają też, że przemówienie było bardzo kiepskie pod względem wizerunkowym - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

18.14 - Propozycja komisji padła 30 września 2010 roku na sesji zwołanej przez nas. 6 lat czekała na państwa reakcję – powiedziała Dariusz Figura, radny PiS.

18.00 - PiS odmawia pracy w komisji ds. reprywatyzacji, bo się jej boi – stwierdził na antenie TVN24 Marcin Kierwiński (PO).

17.58 - Po pierwszej przerwie grupa mieszkańców nadal nie może wejść na salę. Straż miejska blokuje przejście. Jak twierdzą funkcjonariusze, wszystko ze względów bezpieczeństwa. Zatrzymani mieszkańcy krzyczą, że to skandaliczna sytuacja. "Wpuście ludzi" domagają się - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

17.57 Jak ocenił Jacek Sasin (PiS), planowana komisja rady miasta ds. reprywatyzacji to alibi dla prezydent Gronkiewicz-Waltz. – Po drugie, żeby można był zwalać na komisje pełną odpowiedzialność za wyjaśnienie kwestii warszawskiej reprywatyzacji. Nie wierzę, żeby ta komisja była stanie coś pozytywnego osiągnąć – powiedział w rozmowie z reporterem TVN24.

17.49 Mieszkańcy skandują: "Wpuśćcie ludzi". A Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta zarządziła 15 minut przerwy.

17.47 Mieszkańcy krzyczą: "W Sejmie macie większość, zróbcie ustawę".

17.39 Jak relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl, choć początkowo Cezary Jurkiewicz (PiS) nagradzany był brawami, teraz obrywa się i jemu. - Rządziliście tyle lat. Mieliście prezydenta i komisarza. Gdzie byliście? Gdzie był PiS? - krzyczą.

17.35 - Dzisiaj głos mieszkańców brzmi w sposób następujący: prokurator - nie komisja, nie komisja - a dymisja - powiedział podczas sesji Cezary Jurkiewicz, radny PiS.

I zapowiedział, że PiS nie poprze pomysłu powołania komisji ds. reprywatyzacji rady miasta. Stwierdził, że będzie fasadowa.

Słowa radnego są nagradzane brawami.

Przemówienie Cezarego Jurkiewicza
Przemówienie Cezarego JurkiewiczaTVN24

17:30 Przerwa się skończyła.

17.28 - W czasie przerwy atmosfera nie przestaje być napięta. Mieszkańców wciąż przybywa. Pełna jest nie tylko sala, w której są obrady, ale też sala obok. W niej znajduje się specjalny telebim, wokół którego ustawiono rzędy krzeseł - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

Nie zabrakło też problemów organizacyjnych. Lokatorzy skarżą się, że po wyjściu z sali straż miejska nie chce ich wpuszczać ponownie na salę. Mieszkańcy krzyczą: "Wpuście ludzi".

17.27 Jan Śpiewak (Miasto Jest Nasze) przekonywał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz go nie przekonała. - Wydaje się być nieprzygotowana, poznaliśmy butę i arogancję i zrzucanie winy na poprzedników – stwierdził Śpiewak.

Ocenił, że zapowiedziana przez PO komisja radnych ds. reprywatyzacji to spóźnione działania. I podkreślił, że spodziewa się dymisji prezydent Warszawy.

Jan Śpiewak o wystąpieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz
Jan Śpiewak o wystąpieniu Hanny Gronkiewicz-WaltzTVN24

17.23 - Mam nadzieję, że radni miasta zgodzą się na powołanie komisji (do spraw reprywatyzacji - red.). Trzeba patrzeć ponad partyjnym interesem. Spodziewam się, że ciała społeczne zostaną zaproszone – powiedział w przerwie w obradach podczas rozmowy z reporterem TVN24 Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

17.15 Lokatorzy rzucali kolorowymi piłeczkami w kierunku radnych:

Lokatorzy rzucali piłeczki
Lokatorzy rzucali piłeczkitvnwarszawa.pl

17.08 Zarządzono 15 minut przerwy.

17.07 Jarosław Szostakowski zapowiedział, że PO chce, by komisją rady miasta do spraw reprywatyzacji kierował radny nie z Platformy Obywatelskiej.

17.06 Mieszkańcy skandują: "zejdź z mównicy" i "wasz czas minął" podczas przemówienia Jarosława Szostakowskiego z PO.

17.05 - Radni Platformy Obywatelskiej wszystkie słowa swoich przedstawicieli nagradzają brawami. Lokatorzy w odpowiedzi na to krzyczą: "Klaszczcie tak dalej, będziecie mieć stołki" - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

17.00 - Chcemy wyjaśnić wszystko, co się działo w sprawach reprywatyzacji, poczynając od 1990 roku do dnia dzisiejszego - zapowiedział Jarosława Szostakowski, radny PO. Zapowiedział wprowadzenia do porządku obrad uchwały w sprawie powołania komisji, która się tym zajmie. Lokatorzy skandują konsekwentnie: "dymisja".

Projekt uchwałytvnwarszawa.pl

16.55 - Z sali środowiska lokatorskie rzucają kolorowe piłeczki - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

Na piłeczkach są adresy zreprywatyzowanych kamienic.

16.50 - Zrobię wszystko, żeby działka przy Chmielnej 70 wróciła do skarbu państwa – zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE DZIAŁKI PRZY DAWNEJ CHMIELNEJ 70.

16.49 Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się też do kwestii m.in. Marcina Bajko, byłego dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami. - Chcę powiedzieć, że nigdy nie upolityczniałam urzędu. Wierzyłam, że moi poprzednicy zatrudniali uczciwych ludzi, w szczególności Lech Kaczyński. Niestety zawiedli moje zaufanie i za to dziś z tego miejsca przepraszam – powiedziała.

16.39 "Jola Brzeska, Jola Brzeska" – skandują aktywiści i mieszkańcy. - Nie wszyscy wiedzą, że to ja zwracałam kamienicę, w której mieszkała Jolanta Brzeska. I dodała, że stało się to za czasów rządu komisarza mianowanego przez ówczesnego premiera z PiS. Prezydent odniosła się też do sprawy śmierci Brzeskiej i wznowienia postępowania przez prokuraturę. - Mam nadzieję, że winni zostaną ukarani – zapewniła Gronkiewicz-Waltz.

16.35 - Zwrócę się do władz krajowych o to, żeby wniosły projekt ustawy reprywatyzacyjnej – stwierdziła prezydent. I zapewniła, że przez dwa lata swojej kadencji chce rozwiązać ten problem ostatecznie.

16.31 - Mieszkańcy krzyczą: "Noakowskiego, Noakowskiego". Przypominają w ten sposób sprawę kamienicy, w której udziały miała rodzina męża Hanny Gronkiewicz-Waltz.

16.29 - Mała ustawa reprywatyzacyjna jest sukcesem mojej ekipy w ratuszu – stwierdziła prezydent Warszawy.

16.25 - Chcę podczas tej sesji zmierzyć się z problemem reprywatyzacji w Warszawie – mówiła podczas sesji prezydent. Przemówienie jest co chwilę zagłuszane. Aktywiści krzyczą m.in. "Jesteś winna". Interweniowała przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska.

16.19 Na sali rozbrzmiewało "Do dymisji", gdy do głosu doszła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"HGW musi odejść"
"HGW musi odejść"TVN24

16.18 - W porównaniu do poprzedniej sesji nadzwyczajnej w sprawie Chmielnej 70, na którą radni PO nie przyszli - dziś są w komplecie. Są też posłowie PO, m.in. Andrzej Halicki, Marcin Kierwiński i Marcin Święcicki - relacjonuje Karolina Kowalska, dziennikarka tvnwarszawa.pl

Są też przedstawiciele Nowoczesnej - Paweł Rabiej i Sławomir Potapowicz.

16.16 Jeden z plakatów przyniesionych przez aktywistów przedstawia trzy zdjęcia Hanny Gronkiewicz-Waltz z ustami, oczami i uszami zakrytymi rękami oraz podpisem "Zdanie pani prezydent w sprawie reprywatyzacji".

16.10 Na sali pojawiła się Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mieszkańcy przywitali ją okrzykami i buczeniem. "HGW musi odejść", "do dymisji" - rozbrzmiewało w sali.

Radni będą rozmawiać o reprywatyzacji
Radni będą rozmawiać o reprywatyzacjiTVN24

Sala pęka w szwach

Przeważnie frekwencja na sesjach rady miasta (po stronie mieszkańców) jest niska. Dziś jest inaczej, a sala obrad pęka w szwach. Przybyli aktywiści z Miasto Jest Nasze z Janem Śpiewakiem i Karolem Perkowskim na czele. Podobnie jak na poprzedniej sesji w sprawie reprywatyzacji, przynieśli ze sobą wałki, które mają symbolizować nieprawidłowości związane z procesem reprywatyzacji.

Są też członkowie Partii Razem i liczna reprezentacja środowisk lokatorskich: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Komitet Obrony Lokatorów i inne. Mają transparenty z napisami: "Hanna Gronkiewicz-Waltz do dymisji" czy "HGW: Handlujecie Gruntami Warszawiakami". - Jest mnóstwo mieszkańców. Skarżą się na organizację i mało miejsca - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

Jeden z pracowników ratusza poprosił część osób, które blokują przejście w sali sesji, aby przenieśli się do sali obok, co wywołało oburzenie publiczności. Jak nie łatwo się domyślać, nikt nie ruszył się z miejsca. Do publiczności dołączyła też reprezentacja Ruchu Sprawiedliwości Społecznej na czele z Piotrem Ikonowiczem.

Nadzwyczajna sesja

Jak poinformowano na stronie internetowej Rady Warszawy, podczas sesji prezydent Warszawy przedstawi informację o przygotowaniach stolicy do wdrożenia "małej" ustawy reprywatyzacyjnej. Opowie też o pomocy lokatorom reprywatyzowanych budynków mieszkaniowych.

Kontrowersyjny zwrot

W ostatnim czasie ogromne kontrowersje wzbudziła sprawa działki obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 roku w prywatne ręce, mimo że wcześniej (jeszcze w latach 50.) byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.

Działkę odzyskał od miasta mecenas Robert Nowaczyk, dla trójki swoich klientów: Marzeny Kruk, Janusza Piecyka i Grzegorza Majewskiego.

Jak informowała "Gazeta Wyborcza", Kruk pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości (wcześniej jako naczelniczka, a teraz – główna specjalistka), a prywatnie – jest siostrą Nowaczyka. Piecyk to jego dobry znajomy, z którym współdzielą lokal kancelarii w alei Róż 10. Natomiast Grzegorz Majewski jest znanym warszawskim adwokatem, od kwietnia tego roku - dziekanem okręgowej rady adwokackiej.

Żona tego ostatniego – Katarzyna Majewska – pracowała w ratuszu w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Dowiedział się o tym reporter TVN24 Łukasz Frątczak.

ran,PAP/kw/sk

Pozostałe wiadomości