Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Platforma szuka kandydatów. W Warszawie dwa nazwiska

Warszawa

TVN24Oni mogą kandydować na prezydenta stolicy

PO przyspiesza przygotowania do wyborów samorządowych. Trwają przymiarki do obsady list wyborczych. pojawiają się wstępne propozycje kandydatów na prezydentów miast. W stolicy mówi się o Rafale Trzaskowskim i Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.

Zgodnie z politycznym kalendarzem, wybory samorządowe powinny się odbyć dopiero w 2018 roku (poprzednie były w 2014). Skąd zatem ten pośpiech? Jak informuje PAP, Platforma Obywatelska chce być gotowa na nieoczekiwane plany Prawa i Sprawiedliwości, w tym wariant, w którym obecna kadencja samorządu zostanie skrócona o rok. Wówczas wybory odbyłyby się... już tej jesieni.

Od polityków PO można usłyszeć, że mają wstępną koncepcję w 12 z 16 miastach wojewódzkich, w tym w Warszawie.

Giełda nazwisk

Hanna Gronkiewicz-Waltz już na początku kadencji zapowiedziała, że nie zamierza startować w kolejnych wyborach. Zresztą jeśli Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi zapowiadają dwukadencyjność w samorządzie obecna prezydent, nawet gdyby chciała kontynuować swoje rządy, nie mogłaby tego robić.

W kontekście przyszłego prezydenta stolicy, w Platformie najczęściej padają nazwiska Rafała Trzaskowskiego i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Rzadziej politycy PO wskazują na byłego ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego i byłego wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka.

O potencjalnej kandydaturze Trzaskowskiego mówi się od tygodni. Sama Gronkiewicz-Waltz miała przyznać w jednym z wywiadów, że jest "jej faworytem". To przedstawiciel młodszego pokolenia Platformy. Obecnie posłem (startował z list w Krakowie), wcześniej europosłem, Ministrem Administracji i Cyfryzacji i wiceszefem resortu spraw zagranicznych.

Małgorzata Kidawa-Błońska od początku była związana z Warszawą. Jest wieloletnią posłanką Do Sejmu weszła w 2005 roku, a wcześniej doświadczenie zdobywała jako warszawska radna. Była Marszałkiem Sejmu, a także rzeczniczką rządu Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

PO myśli o koalicji

Sprawom samorządu mają być poświęcone wtorkowe posiedzenia gabinetu cieni PO i zarządu krajowego.

- Przyspieszamy przygotowania do wyborów samorządowych. One już trwają od kilku miesięcy, ale być może będziemy musieli zmodyfikować kalendarz, bo PiS może mieć chęć zrobienia wyborów jesienią. Dlatego musimy się przygotować - podkreślił w rozmowie z PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

- Mamy pomysł na kandydatów w 12 miastach wojewódzkich, nad kolejnymi czterema pracujemy. Z częścią z tej dwunastki były już rozmowy, ale musimy jeszcze zamówić badania, tak aby rzeczywiście wskazać tych z największymi szansami - podkreślił w kontekście kandydatów na prezydentów jeden z członków zarządu PO.

Platforma nie wyklucza przy tym, że w wyborach samorządowych wystartuje wspólnie z PSL. Wstępne rozmowy już na ten temat odbyły się w ubiegłym tygodniu.

Oficjalnie żadne deklaracje jednak nie padają. - Mówienie dzisiaj o koalicjach jest przedwczesne, bo nie wiemy jaka będzie ordynacja wyborcza. Najpierw zobaczymy, co PiS przegłosuje, a potem przyjdzie czas na decyzje. Jeśli ordynacja będzie dawała większe fory koalicjom, to będziemy te koalicje budować - powiedział Neumann.

Zadeklarował, że Platforma jest otwarta też na ewentualne rozmowy z Nowoczesną. - Chodzi o to, by obronić jak najwięcej samorządów przed PiS - zaznaczył szef klubu PO.

Wiosną tego roku miałaby się odbyć konwencja samorządowa Platformy, po niej - stopniowa prezentacja kandydatów w najważniejszych miastach w Polsce.

PiS chce dwóch kadencji

Kilka dni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej. Miałyby ograniczyć do dwóch kadencji możliwość sprowadzania funkcji przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lider Prawa i Sprawiedliwości mówił w weekend, że ograniczenia te miałoby wejść w życie "od razu". Oznacza to, że według nowych przepisów przeprowadzone byłyby już najbliższe wybory samorządowe, które powinny odbyć się jesienią 2018 roku.

Zobacz materiał o planach PiS w sprawie zmian w ordynacji wyborczej:

Planowane zmiany w ordynacji wyborczej
TVN24

Zobacz przemówienie Hanny Gronkiewicz-Waltz po wygranej II turze w 2014 roku:

Hanna Gronkiewicz-Waltz dziękuje swoim wyborcom
TVN24

kw/PAP