Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Platforma straciła kolejną dzielnicę. Zmiana władzy na Targówku

Warszawa

TVN 24Sławomir Antonik, nowy burmistrz

Targówek jest kolejną warszawską dzielnicą, w której Platforma Obywatelska nie będzie rozdawać kart. Podczas czwartkowej sesji radni odwołali burmistrza Grzegorza Zawistowskiego. Nowy włodarzem został Sławomir Antonik. To spowodowało, że Platforma Obywatelska przeszła do opozycji.

Za odwołaniem obecnego zarządu dzielnicy głosowało 15 radnych, 8 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Za wyborem nowego włodarza - Sławomira Antonika głosowało 17 radnych, a 8 było przeciw. JEgo zastępcami zostali Andrzej Bittel (dotychczas wiceburmistrz Ursynowa), Janusz Marczyk, Wacław Kowalski i Agnieszka Szmulewicz.

Wybór Antonika był możliwy, bo jego klub (Spółdzielnia Bródno) dogadał się z PiS oraz radnymi niezrzeszonymi. Taki rozkład sił zepchnął PO do opozycji.

Targówek to już kolejna dzielnica po Włochach i Ursynowie, gdzie PO nie ma większości w radzie.

PO nie wystawiła kandydata

Zawistowski stracił poparcie zarządu warszawskiej Platformy. Jednym z powodów był brak jego współpracy z klubem radnych PO.

To spowodowało, że 15 marca złożył rezygnację ze stanowiska. Jednak po kilkunastu dniach wycofał się z tej decyzji. Dlaczego? Między sobą zaczęli się dogadywać radni niezrzeszeni, PiS i Spółdzielnia Bródno.

W tym samym czasie swojego kandydata wystawiła PO. Był nim Tomasz Mencina. Niegdyś burmistrz Ursynowa, odwołany po tym jak miasto przegrywało kolejno sprawy o wypłatę 120 mln złotych od Mostostalu, który wybudował z opóźnieniem Arenę Ursynów.

- Ostatecznie nie wystawiliśmy naszego kandydata, bo pozostałe klubu porozumiały się co do wspólnego kandydata czyli Antonika – mówi jedne z działaczy PO.

Roszady w zarządach

To już kolejna w ostatnich miesiącach zmiana w zarządach dzielnic. W październiku ubiegłego roku ze stanowiska wiceburmistrza Woli odwołano Ryszarda Modzelewskiego. Jego miejsce zajęła Katarzyna Łęgiewicz (wtedy wiceburmistrz Pragi Północ). Z kolei za nią powołano Edytę Fedorowicz.

W grudniu burmistrza Białołęki Jacka Kaznowskiego zastąpił Adam Grzegrzółka (wtedy wiceburmistrz Pragi Południe).

Pod koniec lutego nowym burmistrzem Rembertowa został Kacper Pietrusiński. Do tej dzielnicy przeszedł z Bielan, gdzie był wiceburmistrzem. Na razie nie wiadomo kto na Bielanach zajmie jego miejsce.

bf//ec