Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Platforma odbiła Śródmieście. Nowy burmistrz i nowa koalicja

Warszawa

UD Śródmieście / tvnwarszawa.plKrzysztof Czubaszek nowym burmistrzem Śródmieścia

Krzysztof Czubaszek z Platformy Obywatelskiej został nowym burmistrzem Śródmieścia. Wybór jest efektem porozumienia z dwójką lokalnych radnych. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie traci władzę w ważnej dzielnicy.

Czubaszek jest w śródmiejskim urzędzie dobrze znany. Pracował tu ponad 10 lat, był związany głównie z wydziałem kultury i promocji. Jednak przez trzy lata (od 2012 roku) pełnił też funkcję wiceburmistrza. Stracił ją w połowie tej kadencji, kiedy władzę w Śródmieściu przejęło PiS.

Poza tym jest historykiem, polonistą, związanym z kulturą i komunikacją społeczną wykładowcą akademickim.

Na zastępców Czubaszka wybrano też dobrze znanych (choć niekoniecznie już w Śródmieściu) bezpartyjnych samorządowców. Pierwszy to Dariusz Wolke ze stowarzyszenia Kocham Pragę (dawna Praska Wspólnota Samorządowa), który do marca był wiceburmistrzem Pragi Północ. Drugi - Wojciech Matyjasiak - to przedstawiciel Inicjatywy Mieszkańców Warszawy i niedawny zastępca burmistrza na Ursynowie (odwołany z tej funkcji pod koniec stycznia).

Nowa koalicja

Przetasowania we władzach dzielnicy są efektem zerwania koalicji Prawa i Sprawiedliwości z dwójką działaczy Klubu Radnych Mieszkańców Śródmieścia (KRMŚ). - Życie jest usłane nie tylko szczęściem, ale i kryzysami. I taki kryzys właśnie ma miejsce - tłumaczył rozbicie na poprzedniej sesji Maciej Chojnowski, radny PiS.

Już wtedy wyniki głosowań pozwalały postawić tezę, że PO dogadała się z KRMŚ, a nowa koalicja jest jedynie kwestią czasu. Posiedzenie przerwano, a wtorkowa (wznowiona) sesja potwierdziła te przypuszczenia.

Niewielkie przetasowania zaszły też w Klubie Radnych Mieszkańców Śródmieścia, z którego przed sesją odszedł Andrzej Kozicki. Dlatego PO dogadała się jedynie z dwójką (a nie jak informowaliśmy wcześniej - trójką) lokalnych radnych.

PO i KRMŚ najpierw zgodnie odwołali z funkcji burmistrza Piotra Kazimierczaka (PiS) i wszystkich jego czterech zastępców: Pawła Puławskiego, Annę Sobolewską, Pawła Suligę i Martę Wenclewską. A następnie równie zgodnie wybrali nowy zarząd.

"Trudno szukać sukcesów"

Nie zabrakło partyjnych spięć i słów krytyki. - Pan burmistrz cieszy się dużą sympatią prywatnie, ale nie po to tu jesteśmy. Zarząd jest wybierany, by coś robić. I o ile o sukcesach byłego burmistrza pana Bartelskiego mogę mówić długo, tak kiedy myślę o tym zarządzie, to żadne osiągnięcie nie przychodzi mi do głowy - krytykował Kazimierczaka radny PO Paweł Martofel.

Punktował go m.in. za zablokowanie drzwi do urzędu za pomocą blokady magnesowej czy ustawienie zakazu przechodzenia przez parking.

Prawo i Sprawiedliwość nie kryło z kolei zaskoczenia, że radni PO zdecydowali się "wejść ponownie do tej samej rzeki". Jak pamiętamy, koalicja PO i KRMŚ rządziła dzielnicą w obecnej kadencji, zaraz po wyborach samorządowych. Po roku współpracy lokalni radni ją jednak zerwali i zawiązali nową – z Prawem i Sprawiedliwością.

Co ciekawe, trójka radnych KRMŚ (Michał Sas, Ewa Czerwińska i Andrzej Kozicki) weszła do rady z list Miasto Jest Nasze, ale szybko odłączyła się od Jana Śpiewaka (ówczesnego szefa MJN). Przez częste zmiany politycznych partnerów zyskali przydomek "radnych obrotowych".

- Nie muszę państwa przestrzegać przed tą współpracą. Choć zdecydowaliście się na odważny ruch. Przykre to. Chyba znowu zapominacie, ze reprezentujecie mieszkańców i ich interesy, a władza nie jest za wszelką cenę - powiedziała radnym PO Anna Lutek z Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE O TYM, JAK WYGLĄDAŁA POPRZEDNIA SESJA:

Komisja odczytuje wynik
tvnwarszawa.pl

kw/r