Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Planują Święto Wisły. "Liczymy, że stan wody się podniesie"

Warszawa

tvnwarszawa.plWody w Wiśle jest coraz mniej

Nocna parada statków, pokazy akrobacji nad wodą i wspólne oglądanie nieba - ratusz zapowiada, że tegoroczne Święto Wisły będzie pełne niezwykłych atrakcji. Impreza ma odbyć się 12 września. - Mamy nadzieję, że do tego czasu w rzece przybędzie wody - podkreślają urzędnicy.

"Święto Wisły pełne gwiazd" – pod takim hasłem odbywać się ma tegoroczne Święto Wisły. To będzie już ósma edycja imprezy. 12 września świetlnych atrakcji nie zabraknie na wodzie, lądzie, a nawet w powietrzu. Wszystko za sprawą orszaku statków i pokazu Flyboard, czyli świetlnych akrobacji ponad powierzchnią wody. Ponadto nadbrzeże ozdobią dekoracje z energooszczędnych LED-ów. Świetlne elementy otrzymają także warszawiacy i turyści, którzy będą uczestniczyć w święcie.

Jak zapowiada urząd miasta, najważniejszym punktem wiślanej imprezy będzie nocna parada, podczas której oświetlone jednostki pływające zaprezentują się w uroczystym orszaku. W zależności od warunków pogodowych, przed zgromadzoną na bulwarze Jana Karskiego widownią przepłyną statki, łodzie, promy, kajaki i nie tylko.

Parada statków i akrobacje nad wodą

– Aby podkreślić wyjątkowy charakter nabrzeży, jednego z nielicznych miejsc w Warszawie gdzie swobodnie można obserwować gwiazdy, jednostki zostaną udekorowane gwiezdnymi konstelacjami – tłumaczy Anna Brzezińska-Czerska, koordynatorka wydarzenia.

Po zakończeniu parady na warszawiaków i turystów czekać będą kolejne atrakcje – pokaz Flyoboard. W czasie imprezy w świat wiślanych opowieści gości wprowadzi Waldemar Heflich, dziennikarz zajmujący się sportami wodnymi i pasjonat żeglarstwa. Towarzyszyć będzie mu Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik, promotor astronomii, który opowie o nadwiślańskim nieboskłonie.

Jak podkreśla Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent Warszawy do zagospodarowania nadbrzeża Wisły, celem święta jest ukoronowanie starań wszystkich osób, które nad co dzień działają nad rzeką. - Warto dodać, że warszawskie środowisko wodniackie jest jedną z najprężniej działających na rzecz rozwoju Wisły grup – tłumaczy.

Ratusz liczy, że wody przybędzie

Władze miasta mają nadzieję, że planów związanych ze Świętem Wisły nie pokrzyżuje jednak niski stan rzeki. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższy weekend wodowskazy mogą wskazać 54 cm. To tylko o 2 centymetr więcej niż wynosi najniższy odnotowany w historii poziom wody.

- Już za miesiąc Święto Wisły - mamy nadzieje, że wówczas stan wody się podniesie, przynajmniej na tyle, żebyśmy mogli zrealizować wszystkie atrakcje wiślane, które przygotowaliśmy dla warszawiaków – mówi tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

Tak wyglądała poprzednia edycja Święta Wisły:

Święto Wisły w Warszawie
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

jk/ran