Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Planują demontaż kontrowersyjnego pomnika w Parku Skaryszewskim

Warszawa

tvnwarszawa.plPomnik nie raz był niszczony

Naprawa nawierzchni, przełożenie bruku, remont rzeźb i nowe place zabaw. Urzędnicy szykują się do zmian w Parku Skaryszewskim. Otwarcie mówią też o przeniesienia budzącego kontrowersje pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej.

- Skaryszak jest jednym z ulubionych parków warszawiaków. Stąd staranne przygotowania i konsultacje wszystkich prac, które chcemy tu przeprowadzić. Co ważne, zapowiadane przez nas prace mają charakter remontowy i nie wprowadzą rewolucyjnych zmian w tej przestrzeni - zapowiada Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni.

Planują demontaż pomnika

Miasto mówiło o swoich planach podczas spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami. A jednym z tematów był pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. Nie raz pisaliśmy, że jest czerwoną farbą lub "ozdabiany" antykomunistycznymi hasłami czy symbolami Polski Walczącej. Co jakiś czas pojawiają się inicjatywy, by relikt przeszłości usunąć z parku, tak jak to zrobiono z "Czterema Śpiącymi".

Najwyraźniej ratusz się ku temu przychyla, a przynajmniej poważnie to rozważa. W komunikacie prasowym czytamy, że losy monumentu są zależne od stanowiska Muzeum Historii Polski.

"Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, o zabezpieczeniu monumentu, rozpocznie się jego demontaż. Muzeum przejmie pomnik w depozyt. Wszelkie prace remontowe i naprawcze są stale uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków" - informują urzędnicy.

Rzeźby do remontu

W planach jest także naprawa nawierzchni alejek – zostanie położony nowy asfalt. Później robotnicy przełożą rynsztok wykonany z kamieni brukowych. W parku mają pojawić się energooszczędne lampy - pastorały. Betonowe kosze zostaną wymienione na nowe.

– Mamy świadomość, że w parku jest wiele miejsc wymagających naprawy i odtworzenia. Są to na przykład ogród daliowy na końcu osi głównej czy proszące o remont fontanny "Kapiąca" i "Faun". Po wykonaniu najważniejszych prac przejdziemy do następnych etapów, żeby przywrócić pierwotną świetność i atrakcyjność całego parku - dodaje Piwowarski. W kolejnych etapach prace obejmą trzy mostki oraz generalny remont betonowo-metalowej balustrady przy alei Zielenieckiej. Jak informują urzędnicy, docelowo w park będzie wyłożony mineralną, ekologiczną ścieżką, przepuszczającą wodę. Ponadto powstają projekty nowych placów zabaw dla dzieci.

Aktualnie Zarząd Zieleni zbiera oferty przetargowe. ZOBACZ MATERIAŁY O POMNIKU W PARKU SKARYSZEWSKIM: ran/b

Foliowanie pomnikaLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4