Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Planują centra lokalne. Mają tętnić życiem i przyciągać

TVN Warszawa

urząd dzielnicy WolaWizualizacja centrum przy Młynarskiej

Przy ul. Młynarskiej, Górczewskiej i Piaskowej powstaną w przyszłym roku centra aktywności lokalnej. Mają to być miejsca otwarte na inicjatywy sąsiedzkie, a także współpracę z organizacjami pozarządowymi.

Dwa takie miejsca zaczną działać za około miesiąc. Czuwać na nimi będzie Wolskie Centrum Kultury.

Remont klubu

Jedno przy ul. Młynarskiej 35a. Tam dobiega końca remont klubu. Projekt zakłada współtworzenie sąsiedzkiego domu kultury przez jego użytkowników. Planowane są spotkania łączące pokolenia, jak również działania animacyjno-kulturalne. Ważna będzie również współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Zabytkowa kolonia

Wolskie Centrum Kultury pozyskało także nową siedzibę przy ul. Górczewskiej 15. - Miejsce jest szczególne gdyż lokal znajduje się na terenie Kolonii Wawelberga, dlatego będzie to nie tylko przestrzeń aktywności lokalnej, otwarta na realizację projektów kulturalnych, ale także tych nawiązujących do historii Woli – zapewnia Anna Podłucka, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury. – Chcemy stworzyć miejsce, które będzie tętniło życiem i integrowało okolicznych mieszkańców. Będzie to również okazja do propagowania niezwykłej historii Kolonii Wawelberga – dodaje Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy.

Przy Piaskowej

Nowe miejsce aktywności lokalnej powstanie też przy ul. Piaskowej 7, w wyremontowanym lokalu znajdującym się na parterze budynku mieszkalnego. Urzędnicy zapewniają, że pomieszczenie jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. - To mieszkańcy będą współdecydować o formule prowadzenia tego miejsca. Przy Piaskowej 7 będą mogły spotykać się również różnego rodzaju grupy nieformalne – podkreśla Mariusz Budziszewski, zastępca burmistrza Woli. Urząd ogłosi konkurs na prowadzenie centrum przy Piaskowej w pierwszej połowie stycznia. – Obecnie założenia konkursu są w konsultacjach, które potrwają do 4 stycznia przyszłego roku. Składane projekty konkursowe, które powinny zawierać m.in. koncepcję zagospodarowania lokalu oraz jego funkcjonowania powinny być przygotowane w oparciu o rozmowy z okolicznymi mieszkańcami – zapewnia Budziszewski. Władze dzielnicy na funkcjonowanie miejsca aktywności lokalnej przy ul. Piaskowej w 2016 roku chce przeznaczyć ponad 140 tys. zł.

TAK W MAJU ŚWIĘTOWAŁA KOLONIA WAWELBERGA:

Kolonia Wawelberga świętuje
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ran/sk