Plan idzie do poprawki, a wieżowce do szuflady?

Burzliwe obrady ws
Burzliwe obrady ws
Piotr Guział / Facebook
Burzliwe obrady wsPiotr Guział / Facebook

Burzliwa dyskusja o projekcie miejscowego planu zagospodarowania południowego Śródmieścia zakończyła się odesłaniem dokumentu do poprawki. To oznacza, że przynajmniej na razie nie powstaną raczej wieżowce na miejscu liceum im. Hoffmanowej i planowany przez archidiecezję. Ale to jeszcze nie koniec sporu.

Chodzi o rejon skrzyżowania Nowogrodzkiej i Emilii Plater. To właśnie tam miałoby stanąć pięć wieżowców o wysokości od 160 do 230 metrów. Największe kontrowersje budzi ten o roboczej nazwie Roma Tower, o którego budowę zabiega archidiecezja warszawska wraz z firmą BBI Development oraz te, planowane przez ratusz na działce po liceum im. Hoffmanowej.

Poprawki dopuszczają wieżowce

By można było je budować, powinny zostać ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który jest przez urzędników szykowany od wielu lat. Jego losy miały zostać rozstrzygnięte na czwartkowej sesji rady miasta. Nie zostały, a plan odesłano ponownie skierowano do wnioskodawcy, czyli do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Teraz prezydent zdecyduje, co z nim dalej zrobić. Ze względu na dużą liczbą poprawek najprawdopodobniej będzie ponownie wykładany, o czym na sesji mówił dyrektor Marek Mikos – tłumaczy nam Paulina Piechna-Więckiewcz, radna SLD.

Czy to oznacza, że wieżowce w Śródmieściu uda się zatrzymać? Najprawdopodobniej nie. - Jeśli poprawek jest dużo i mają one istotny wpływ na charakter planu, powinno się skierować go do ponownego wyłożenia. Taka jest procedura – mówi niezależny radny Piotr Guział.

Ale zaproponowane poprawki nie wykluczają wieżowców. - Moim zdaniem ponowne wyłożenie to ucieczka przed ostatecznością, czyli uchwaleniem planu. Widać, że ta sprawa wywołuje bardzo duże emocje, więc radni chcą tylko zyskać na czasie - ocenił Guział.

Nie będzie zieleni za liceum

Swoje poprawki do planu mieszkańcy okolicy próbowali wnieść już kilka tygodni temu. Wtedy wszystkie zostały odrzucone. Jedyna, którą dzięki Piechnie-Więckiewicz (SLD) początkowo udało się przeforsować, dotyczyła zachowania zieleni na terenie dawnego liceum Hoffmanowej. Na czwartkowej sesji, radni odrzucili jednak tę zmianę. Co ciekawe, w kwestii planu prawie wszyscy radni są jednomyślni. - Jedyną osobą, która nie chce wieżowców, jest Paulina Piechna-Więckiewicz. Wszyscy pozostali radni mniej bądź bardziej zgadzają się z istotą tego planu – ocenił Guział. Sam przyznał, że budowę wysokościowców w centrum również popiera, z jednym tylko wyjątkiem. - Nie zgadzam się z zabudowaniem działki po Hoffmanowej. To jest teren oświatowy i nieobjęty roszczeniami. Nie powinno się go zabudować – dodaje.

Czy jest na sali KOD?

Czwartkowe obrady zakończyły się karczemną awanturą. Mieszkańcy apelowali, by nie przyjmować planu. Stwierdzili, że wieżowce zwiększą problem z zanieczyszczeniem powietrza, z hałasem i zniszczą zabytkową tkankę tego miejsca. - To nie jest tak, że wstrzymania planu chcą tylko nieliczni aktywiści z Miasto Jest Nasze czy Kolektywu Syrena. W tej kwestii wypowiedziało się kilkanaście organizacji pozarządowych – mówiła jedna z mieszkanek. Głos zabrali także przedstawiciele biologów, którzy przekonywali, że budowa biurowców zagrozi istniejącym tam gatunkom ptaków. - Będą się zabijać o te wysokie wieżowce – powiedział jeden z nich. Atmosfera zrobiła się dużo bardziej napięta, kiedy przewodnicząca rady zamknęła listę mówców zasiadających wśród publiczności. Mimo że chętnych do zabrania głosu było jeszcze dużo. - Wniosek o odebranie głosu mieszkańcom zgłosił radny PO Jarosław Szostakowski, który jest jednym z liderów Komitetów Obrony Demokracji w Warszawie. Chciałoby się zapytać gdzie jest KOD? - zastanawiali się aktywiści z MJN. - Dlaczego nie możemy zabrać głosu? To jest dyktatura, a nie demokracja? - krzyczał z sali Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena. Radni pozostali nieugięci, dyskusję przerwano.

Konserwator zablokuje wieżowiec?

W miejscu, gdzie miałby stanąć wieżowiec dziś znajduje się przedwojenna plebania św. Barbary i mury dawnego kościoła. Przed wojną istniał tu też przykościelny cmentarz. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, Barbara Jezierska wszczęła postępowanie mające na celu wpisanie tego terenu do rejestru zabytków. To może pokrzyżować plany inwestorów. Wiceprezes firmy BBI Rafał Szczepański przyznał jednak, że decyzji wojewódzkiej konserwator się nie obawia. - Nawet jeśli budynek plebanii trzeba będzie zachować, nasz wieżowiec da się zbudować – zapewnił.

Tak wyglądały obrady jednej z komisji ładu przestrzennego ws. wieżowców:

Awantura na obradach komisji
Awantura na obradach komisjiArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

kw/r

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl