Placówka 44. Wyjątkowy koncert w Muzeum Powstania

Warszawa

TVN24Koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego

Cztery tysiące osób przyszło w piątek wieczorem do Parku Wolności na koncert promujący najnowszą płytę zespołu Voo Voo "Placówka 44". Teksty do wszystkich piosenek powstały na kanwie wierszy napisanych ponad 70 lat temu i wysłanych na wyjątkowy literacki konkurs, który odbył się... w trakcie Powstania Warszawskiego.

Muzykę przygotował zespół Voo Voo. Teksty powstały w oparciu o wiersze, które młodzi powstańcy wysyłali na konkurs zorganizowany w trakcie zrywu z 1944 roku. - Język sztuki idealnie nadaje się do opowiadania o Powstaniu Warszawskim - podkreślił przed koncertem Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wojciecha Waglewskiego z Voo Voo zachwyciło z kolei to, że w ogniu walki młodzi ludzie potrafili wykrzesać z siebie odrobinę metafizyki. - Mimo pewnej nieporadności, jest w nich prawda - mówił o wierszach.

Żeby tego autentyzmu nie zgubić, do współpracy zaprosił wokalistki i wokalistów w wieku powstańców. Na scenie pojawili się Barbara Derlak, Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs i Barbara Wrońska.

Płyta "Placówka 44" zadebiutowała na sklepowych półkach w piątek.

"Język sztuki nadaje się do opowiadania o Powstaniu"
TVN24

Czytaj więcej o płycie

Czytaj więcej o konkursie poetyckim w czasie Powstania Warszawskiego