Plac Wileński zamkną na miesiąc. Potem samochody wrócą na most?

Warszawa

Ztm.waw.plUtrudnienia w rejonie Dworca Wileńskiego

Od 22 lipca pl. Wileński nie będzie przejezdny dla autobusów, taksówek ani jednośladów. Potrwa to około miesiąc. By kontynuować podróż autobusem, pasażerowie będą musieli przejść przez plac piechotą lub skorzystać z linii objazdowej. To kolejne utrudnienia na Pradze związane z budową metra.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w stołecznym ratuszu Mustafa Tuncer z konsorcjum budującego metro AGP Metro Polska poinformował, że to rozwiązanie pozwoli wcześniej zakończyć prace naziemne na pl. Wileńskim.

Dzięki temu przywrócenie normalnej organizacji ruchu na moście Śląsko-Dąbrowskim i placu Wileńskim będzie możliwe 3 miesiące wcześniej, niż dotychczas planowo. Czyli - według oficjalnego harmonogramu - nastąpiłoby to w sierpniu 2013 roku.

- Nie oznacza to wcześniejszego zakończenia inwestycji, jaką jest budowa centralnego odcinka II linii metra, ale budowa odbywałaby się już tylko pod ziemią - zaznaczył Tuncer.

Autobus - spacer - autobus

Dyrektor ZTM Leszek Ruta powiedział, że przez ok. miesiąc autobusy będą dowozić pasażerów zarówno od strony centrum jak i od strony Targówka tak, by pasażerowie mieli do pokonania jak najkrótszy dystans. Będą mogli przesiąść się i kontynuować podróż.

Autobusy kursujące ciągiem ul. Radzymińskiej (m.in. linie 120, 160, 169, 512, 718, 738, 805) będą zaczynały i kończyły trasy po wschodniej stronie placu budowy, a autobusy kursujące mostem Śląsko-Dąbrowskim po zachodniej (linia 190). Ruta powiedział, że linia 527 zostanie skierowana na most Gdański i będzie kończyć kurs przy Arkadii.

Bedą linie zastępczeZostanie utrzymane bezpośrednie połączenie z Targówka i ciągu ul. Radzymińskiej z pl. Bankowym (Z60), jednak podróż trasą objazdową, omijającą plac budowy, według przewidywań będzie trwała znacznie dłużej niż podróż z przesiadką przy budowanej stacji metra.

Zostaną uruchomione także linie zastępcze Z90 i Z12. Z większą częstotliwością będą kursowały tramwaje linii 23 i 26.

Samochody wrócą na most?- Mamy teraz okres wakacyjny, kiedy ruch jest mniejszy. Wydaje się, że propozycja, która przyspieszy zakończenie prac na pl. Wileńskim jest korzystna - powiedział wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Przy okazji dodał, że po ponownym otwarciu pl. Wileńskiego dla autobusów, być może zmieni się także częściowo organizacja ruchu na moście Śląsko-Dąbrowskim i np. w weekendy lub poza godzinami szczytu mogłyby przez przeprawę przejeżdżać także samochody. Zaznaczył jednak, że decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Centralny odcinek II linii metra, który ma mieć siedem stacji i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Budowa tej inwestycji planowo ma się zakończyć w październiku 2013 r. Pociągi podziemnej kolejki przejadą trasą w 2014 r.

Utrudnienia w rejonie Dworca Wileńskiego
Ztm.waw.pl

PAP/band/roody