Plac w centrum na nowo. Nie ma Zgody dla samochodów

TVN Warszawa

Kacper LudwiczakTak zmieni się Plac Pięciu Rogów

Uspokojenie ruchu, likwidacja jednej jezdni i duże betonowe płyty. Miasto zaprezentowało projekt, który wygrał konkurs na zagospodarowanie placu Pięciu Rogów.

Dziś jest to jedno z najbardziej chaotycznych miejsc w centrum Warszawy. Plac Pięciu Rogów leży u zbiegu Chmielnej, Brackie, Zgoda i Szpitalnej. Kierowcy irytują się tu, że nie mogą przejechać, bo po pasach bez przerwy idą piesi. Piesi irytują się, że kierowcy wymuszają na nich pierwszeństwo. Ale wkrótce to zaniedbane miejsce z ogromnym potencjałem ma się zmienić na lepsze.

Władze Warszawy ogłosiły wyniki konkursu na koncepcję jego zagospodarowania. Wygrał pomysł stworzenia otwartego, skromnego placu z aleją drzew zamiast miejsc dla samochodów. "Przebudowa może się rozpocząć w 2018 roku" - zapowiada ratusz.

Plac dla ludzi

Przestrzeń przyjazna pieszym ma powstać na podstawie projektu przygotowanego przez Kacpra Ludwiczaka z Gdyni. Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska powiedziała, że zwycięska koncepcja ujmuje swoją prostotą i harmonią z przestrzenią.

- Liczymy na to, że ten plac zacznie żyć również otoczeniem. Dzięki temu, że nie jest w zasadzie do końca zdefiniowany "przyjmie" wydarzenia. One ten plac ostatecznie zdefiniują - opowiadała o zwycięskiej wizji placu Kaznowska.

Jak dodała, propozycja nasadzenia drzew sprawia, że zmienia się oś całego miejsca. - Tworzy się pierzeja drzewostanu wzdłuż Domu Towarowego Braci Jabłkowskich - podkreśliła wiceprezydent stolicy.

Tak zmieni się Plac Pięciu Rogów
Kacper Ludwiczak

Zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marek Mikos zaznaczył, że według zwycięskiego pomysłu przestrzeń placu ma być wyłożona dużymi płytami betonowymi z "małą architekturą" wykonaną także z elementów betonowych.

- Wybraliśmy pracę, która używa prostych, podstawowych materiałów, beton może być znakomicie wykonany - przekonywał Mikos. Dodał, że tak duże płyty betonu będą podkreślały charakterystyczne cechy architektury otaczających budynków.

Uspokojenie ruchu

Przebudowa placu przyniesie zmiany na ulicach. Według założeń ruch samochodów w obie strony odbywałby się ul. Szpitalną przy utrzymaniu jej dotychczasowej szerokości. Pozostałe ulice miałyby służyć przede wszystkim pieszym, byłyby także wykorzystywane przez mieszkańców, aby dojechać do posesji oraz przez przedsiębiorców do dowozu towaru do sklepów i lokali.

30 prac, 150 tysięcy nagród

W konkursie architektoniczno-urbanistycznym na koncepcję zagospodarowania Placu Pięciu Rogów wpłynęło w sumie 30 prac. Miasto przyznało dwa wyróżnienia (po 15 tys. zł) oraz trzy nagrody. Za trzecie miejsce 30 tys. zł, za drugie - 50 tys. zł. Zwycięska propozycja została nagrodzona kwotą 70 tys zł.

Mikos zapowiedział, że 2017 rok będzie czasem na przygotowanie projektu budowlanego i projektów wykonawczych oraz na rozpoczęcie procedury przetargowej. - Myślę, że przy takim postępie prac w 2018 r. można by było co najmniej rozpocząć realizację przebudowy placu - podkreślił.

Miasto na tę inwestycję chce przeznaczyć maksymalnie 20 mln zł.

CZYTAJ TEŻ: Na Chmielnej nie ma już deptaka. Aut jest tyle, że tworzą się korki

Problemy na Chmielnej
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

PAP/mś/ran