Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Plac Piłsudskiego trochę mniej zamknięty przez ministra Błaszczaka

Warszawa

TVN24Plac Piłsudskiego

Jest nowa decyzja w sprawie placu Piłsudskiego. Minister spraw wewnętrznych i administracji "uwolnił" zajęte swoją wcześniejszą decyzją drogi przy placu.

Jak podało RMF FM, wojewoda mazowiecki na nowo dokonał podziału ewidencyjnego terenu placu Piłsudskiego. Stało się to podstawą nowej decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji, dotyczącej terenu zamkniętego.

Stara decyzja, pochodząca z października ubiegłego roku, na mocy której plac Piłsudskiego stał się terenem zamkniętym została uchylona w środę. W czwartek MSWiA wydało nową decyzję, która ustaliła zmieniony obszar terenu zamkniętego.

Uszczuplony teren zamknięty

„Nowy” teren zamknięty zmniejszył się w porównaniu do tego, który uwzględniała uchyloną decyzja. Teraz nie będzie już obejmował stołecznych dróg.

Uwzględniono w nim działki wydzielone na terenie płyty placu i otaczającej go zieleni. Oprócz tego terenem zamkniętym będą też parking i pasy zieleni przy siedzibie Garnizonu Warszawa i przy Hotelu Europejskim, czyli teren po drugiej stronie jezdni, która przecina plac.

Decyzję wojewody o nowym podziale działek przy placu Piłsudskiego potwierdził rzecznik stołecznego ratusza. - Otrzymaliśmy wniosek o zatwierdzenie tego podziału - mówił Bartosz Milczarczyk.

- Wojewoda zorientował się, że nie może zarządzać miejskimi ulicami - stwierdził rzecznik. Dodał też, że ratusz nadal podtrzymuje stanowisko, że zmiana zarządcy placu Piłsudskiego jest zupełnie nieuzasadniona.

Nowy podział działek na placu Piłsudskiego
Mapy Google

Październikowa decyzja

Po tym, jak minister infrastruktury w październiku przekazał plac pod zarząd wojewody, szef MSWiA Mariusz Błaszczak ustanowił go terenem zamkniętym. Decyzja weszła w życie wraz z podpisem ministra.

W jej uzasadnieniu czytamy, że "w sytuacji realnego zagrożenia wojewoda jako organ będzie mógł wykonywać swoje obowiązki. Powyższe zapewni szybkie działanie w sytuacjach zagrożenia".

"Plac Piłsudskiego jest miejscem, w którym odbywają się święta państwowe i najważniejsze uroczystości. Teren ten stanowi własność Skarbu Państwa. Dlatego wszelkie decyzje związane ze sposobem jego wykorzystywania powinny pozostać w gestii administracji rządowej" - argumentowało MSWiA.

Stołeczny ratusz nie zgadzał się z decyzją o zamknięciu placu. Wiceprezydent Michał Olszewski uzasadniał stanowisko urzędu między innymi tym, że dla terenów zamkniętych władze miasta tracą uprawnienia planistyczne i architektoniczne. Nie mogą też uchwalić planu miejscowego dla takiego obszaru czy wydać pozwoleń na budowę - takie wydaje wojewoda.

Michał Olszewski o decyzji Błaszczaka 1/3TVN24
wideo 2/3

kk/pm