Plac Grzybowski z pomnikiem za 2 miliony

Warszawa

Odnowiony plac Grzybowski - fot

Monument upamiętniający Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej ma stanąć w 2013 roku na odnowionym placu Grzybowskim, przy kościele Wszystkich Świętych. Koszt pomnika oszacowano na 2 miliony złotych - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Projektem uchwały w tej sprawie niedługo zajmą się radni Śródmieścia.

Władze miasta zrobiły właśnie pierwszy krok w sprawie budowy pomnika. Projekt odpowiedniej uchwały skierowały do dzielnicy Śródmieście. Radni mają zaopiniować ten pomysł na październikowej sesji. Później zgodę muszą wyrazić jeszcze miejscy samorządowcy.

"Pl. Grzybowski jest miejscem tradycyjnie związanym ze Społecznością Żydowską, a zarazem stanowi symboliczną przestrzeń, w której podczas II Wojny Światowej splatały się tragiczne losy Narodu Polskiego i Żydowskiego" - pisze ratusz w projekcie, do którego dotarł portal tvnwarszawa.pl.

Pomnik przy kościele

Sama idea nie jest nowa - kilka lat temu pojawił się pomysł, żeby monument postawić na środku placu. Wtedy lokalizacji nie zaakceptowali miejscy radni i zwrócili się do władz miasta o wskazanie innej.

W międzyczasie plac przeszedł metamorfozę. Jednocześnie zostawiono miejsce na pomnik - na placu, ale przy kościele Wszystkich Świętych, tuż obok ul. Bagno. Dlaczego tu?

"Proponowana lokalizacja na skraju pl. Grzybowskiego uwzględnia możliwość rozbudowy - upamiętnienia również w arkadach po stronie wschodniej kościoła, na jego ścianie i w ogrodzeniu" - brzmi treść uzasadnienia.

"W czasie okupacji w kościele znajdowali schronienie Żydzi, w tym liczne dzieci, które udało się ewakuować z Warszawskiego Getta" - czytamy w dokumencie.

Będzie konkurs

Na razie nie wiadomo jak dokładnie będzie wyglądał pomnik. Nie wiadomo też, czy na pewno znajdą się na nim nazwiska Polaków, którzy ratowali Żydów.

W tym miejscu ma stanąć pomnik, fot
W tym miejscu ma stanąć pomnik, fot. tvnwarszawa.pl

- Jest za wcześniej, żeby przesądzać o takich szczegółach - mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza. - Będą one przedmiotem naszych rozmów z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. To, jak będzie wyglądał pomnik, będzie zależało od wyników konkursu, który ma być ogłoszony w przyszłym roku – dodaje.

Za ponad 2 miliony

Koszt organizacji konkursu - około 200 tys. zł - po połowie mają podzielić się ROPWiM i miasto. Znacznie więcej mają wydać na sam pomnik.

"Przypuszcza się, że szacunkowy koszt realizacji monumentu może wynieść w 2013 r. ok. 2.100.000 zł" - czytamy w projekcie uchwały.

- Kosztami podzielimy się z Radą - zaznacza Agnieszka Kłąb. Założenie jest takie, że ROPWiM pokryje 1/3 sumy.

Dokładna kwota zostanie ujęta w Wieloletniej Prognozie Finansowej po wybraniu zwycięskiej koncepcji pomnika.

Władze miasta planują ustawienie monumentu w 2013 r.

Andrzej Rejnson//mz