Plac Defilad po Euro. "Zniszczenia nieduże"

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plKoniec strefy kibica

Zniszczenia na pl. Defilad w związku z organizacją Strefy Kibica są nieduże - powiedziała PAP rzeczniczka Zarządu Pałacu Kultury i Nauki Ewelina Dudziak-Stalęga. We wtorek zarząd odebrał teren od stołecznego biura promocji. W środę zostanie ponownie otwarty parking. ZPKiN odebrał teren, na którym podczas Euro 2012 w Strefie Kibica transmisje meczów oglądało nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Rzeczniczka zarządu powiedziała, że biorąc pod uwagę wielkość obszaru a także liczbę osób, która odwiedziła strefę, zniszczenia są niewielkie. Teren został należycie zabezpieczony. Jego użytkownicy, kibice nie dokonali znaczących dewastacji i zniszczeń dzięki czemu już w środę na nowo otworzymy parking - dodała.

Zmieni się organizacja parkingu

Jesteśmy na etapie dokładnej analizy stanu technicznego placu Defilad. Nie jest wykluczone, że po oszacowaniu strat będziemy zobowiązani złożyć wniosek do stołecznego ratusza o pokrycie kosztów prac remontowych - zaznaczyła. Rzeczniczka powiedziała, że przy okazji prac na pl. Defilad zmieni się organizacja parkingu - oddzielona zostanie część, na której parkują autobusy i samochody przewozów pasażerskich od parkingu samochodów osobowych. Ze zniszczeń najbardziej widoczne są zadeptane fragmenty zieleni m.in. trawnik wzdłuż Al. Jerozolimskich znajdujący się poza strefą, a także trawnik przed wejściem do pałacu od strony ul. Marszałkowskiej, w pobliżu miejsca, w którym znajdowała się główna scena.

Syrenki zostały Na pl. Defilad trwa jeszcze rozbiórka MacDonalda, który podczas Euro działał na placu. Pozostałe elementy m.in. ogrodzenia, scena, stanowiska sponsorów, strefa gastronomiczna zostały rozmontowane. Przed wejściem do pałacu od strony ul. Marszałkowskiej stoją dwie syrenki w barwach narodowych Polski i Ukrainy. Podczas Euro 2012 warszawską Stefę Kibica odwiedziło blisko 1,5 mln osób. Największa w Polsce strefa mogła pomieścić jednorazowo 100 tys. osób. Znajdowało się tam m.in. 8 telebimów, ponad 2 tys. miejsc siedzących na trybunach, 11 kilometrów kabli, 82 punkty gastronomiczne. Od 7 czerwca odbywały się w niej nie tylko transmisje meczów, ale także m.in. koncerty, pokazy kina letniego.

PAP/lata