Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Plac Centralny: koncepcja jest, projekt za 60 tygodni

TVN Warszawa


W lutym umowa, 60 tygodni później dokumentacja projektowa, a następnie budowa – urzędnicy podają terminy zagospodarowania placu Centralnego.

W listopadzie urzędnicy pochwalili się koncepcją zagospodarowania placu Centralnego między Pałacem Kultury a Marszałkowską. Teraz o początek prac i koszty pytają radni.

Umowa w lutym

Jak informuje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, umowa na dokumentację projektową z wykonawcą zostanie podpisana jeszcze w lutym. "Czas wykonania dokumentacji wynosić będzie 60 tygodni" – pisze dalej Kaznowska.

Wiceprezydent zapewnia też, że środki na realizację placu zostały zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2021-2022. Zgodnie z kosztorysem, który załączyli do oferty zwycięzcy, koszty powstania placu Centralnego mają wynosić 14 mln 723 tysiące złotych. Z kolei koszt wykonania projektu budowlanego szacowany jest na milion złotych.

Trochę plac, trochę park

Jak przypomina wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, autorami koncepcji przebudowy placu są Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa i Martin Marker Larsen.

Jak będzie wyglądał plac? Przy samym wejściu na plac od strony Marszałkowskiej planowany jest staw o powierzchni 140 metrów kwadratowych w kształcie dziedzińca jednej z kamienic, które stały tu przed wojną. Przedwojenna siatka ulic zdeterminuje także niesymetryczny układ brukowanych chodników na nowym placu. Trawniki zaś będą obrysem dawnych kamienic. Tam, gdzie przechodził mur getta, w nawierzchni pojawi się pas ułożony z czerwonych, wypalanych cegieł.

Natomiast relikty Polski Ludowej zostaną zachowane nie w formie symbolicznej, a dosłownej. Kamienna trybuna honorowa zostanie rozebrana, ale tylko na czas realizacji inwestycji. Po wypiaskowaniu obiekt ma wrócić na swoje miejsce. Trybuna zostanie odseparowana od schodów, które będą przesunięte o 20 metrów w stronę pałacu.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W przestrzeni placu stanie także 40 ławek, pojedyncze krzesła, kwadratowe ławy oraz półokrągłe siedziska wokół drzew.

Na południowej pierzei placu stanie - tymczasowy pawilon o konstrukcji ze stali, z falującym dachem z tworzywa nad schodami do podziemnego parkingu. Także w tamtej okolicy znajdzie się tymczasowy zagajnik drzew szkółkowych.

Z kolei północną pierzeję placu stworzą gmachy TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pod koniec roku miasto zakończyło przetarg na budowę budynku. Wpłynęły trzy oferty, każda znacznie przekraczała zaplanowany na ten cel budżet. Na styczniowej radzie miasta zdecydowano więc o zwiększeniu budżetu o 180 milionów.

Ostatecznie wykonawcą została firma WARBUD S.A, która złożyła najtańszą ofertę. Ta wynosiła 417 mln zł.

Ściana zachodnia MSNMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kz