PKP Wawer: wczoraj perła, dziś patologia

fot. sztuka.net/tvnwarszawa.pl
fot. sztuka.net/tvnwarszawa.pl | niederschlagradar.de, thelocal.se, TVN Meteo

Dworzec PKP Wawer przed 50 laty był wzorcowym przykładem funkcjonalnej architektury modernizmu. Dziś jest dowodem na postępującą degenerację przestrzeni publicznej. Próżno szukać tam poczekalni, kasy biletowej czy toalety. Można za to... zamówić kominek albo gipsowe sztukaterie.

- Archiwalne zdjęcia dworca w Wawrze mówią same za siebie - mieliśmy do czynienia z elegancką, kameralną architekturą, dopracowaną w każdym detalu – mówi Marcel Andino-Velez z zespołu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Brukselski modernizm

Na fotografiach widzimy nowoczesną konstrukcję z przełomu lat 50. i 60. autorstwa Zbysława Nowińskiego. Na dworzec składały się hala kasowa przykryta półkolistym dachem oraz jednopiętrowy budynek techniczny, w którym pracował m.in. zawiadowca stacji. Przez duże okna wlewało się naturalne światło. Poczekalnię doświetlały jeszcze okienka w dachu. Przy zejściu do tunelu zainstalowano efektowne, kolorowe szybki.

- To wyjątkowy przykład modernizmu w odmianie brukselskiej – tłumaczy Jarosław Trybuś, historyk sztuki i znawca architektury. - Ten styl bardzo chętnie wykorzystywał możliwości techniczne, które powstały w końcu lat50.: wygięte, kopułowe formy, które możemy możemy podziwiać także w Wawrze – dodaje.

Prostota i elegancja. Tak wyglądał dworzec na początku lat 60. - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.net
Prostota i elegancja. Tak wyglądał dworzec na początku lat 60. - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.netProstota i elegancja. Tak wyglądał dworzec na początku lat 60. - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.net | PAP, corriere.it, tvn24.pl
Kasy i poczekalnia - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.net
Kasy i poczekalnia - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.netKasy i poczekalnia - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.net | aftenposten.no, svt.se, http://www.aamulehti.fi,
Zejście do tunelu ozdobione kolorowymi szybami - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.net
Zejście do tunelu ozdobione kolorowymi szybami - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.netZejście do tunelu ozdobione kolorowymi szybami - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.net | Materiały Prasowe PKL, TVN Meteo

Kominki zamiast biletów

Ale kilka lat temu dworzec przestał pełnić swoją pierwotną rolę. Transport na linii otwockiej zdominowały autobusy prywatnych przewoźników. Kolej uznała, że utrzymywanie poczekalni i kas biletowych jest nieopłacalne. W wynajętych wnętrzach znalazł dla siebie miejsce sklep z kominkami i innymi elementami wyposażenia wnętrz. Najemca wyremontował wnętrza dworca, a potem zajął się elewacją.

- To, co się z nią stało, wymownie świadczy o stanie wrażliwości estetycznej nie tylko pracowników PKP i tych, którzy od PKP obiekt wynajęli, ale i całego polskiego społeczeństwa. Żyjemy na śmietniku i na co dzień już tego nie zauważamy – oburza się Andino-Velez.

Kolumnowe szaleństwo

Właściciel sklepu przemalował naturalną, szarą elewację na żółto. Na poczekalni zainstalował metalowy stelaż z banerem reklamowym, który skutecznie zasłonił łupinę dachu. Duże reklamy pojawiły się także na wyższej części obiektu. Domalowano na niej drzwi, okno i kolumny. Rzut oka wystarczy, by stwierdzić, że do kolumn najemca ma dużą słabość. Kilka gipsowych dokleił też do niższej części budynku. Niebieska głowica kolumny w stylu korynckim została wymalowana na ścianie koło wejścia (kiedyś było to okno). Zamurowano wyjście na perony. Efekt estetyczny jest bardzo dyskusyjny.

- Dworzec w Wawrze stał się podręcznikowym przykładem straszliwej patologii polskiej przestrzeni publicznej, tego, co się dzieje z naszymi ulicami i budynkami, z całym krajobrazem – konstatuje gorzko Marcel Andino-Velez.

Zmodernizować modernizm?

Według Jarosława Trybusia architektura musi ewoluować i dostosowywać się do naszych czasów. Jednak modernizm nigdy nie był otwarty na zmiany.

- Modernizm uważał się za projekt skończony, totalny, w którym przesunięcie jakiegokolwiek elementu powodowała zakłócenie harmonii całości. Jeśli ingerujemy w strukturę modernistycznego gmachu, musimy to zrobić z wielką delikatnością – opowiada Trybuś.

Tymczasem w Wawrze rozpaczliwego efektu finalnego dopełniły brud i bohomazy na ścianach. Problemem jest też przejście pod torami (należy do spółki Polskie Linie Kolejowe). Kilka tygodni temu pasażerowie poinformowali nas, że zalała je woda. Latem od przejścia tunelem odstrasza smród fekaliów. - Chcielibyśmy to zmienić, ale wpływ na PKP mamy taki jak na plamy na Słońcu – ironizuje Andrzej Murat, rzecznik dzielnicy Wawer.

Co by tu jeszcze dodać? (zdjęcie wykonane kilka dni temu) - fot. tvnwarszawa.pl
Co by tu jeszcze dodać? (zdjęcie wykonane kilka dni temu) - fot. tvnwarszawa.plCo by tu jeszcze dodać? (zdjęcie wykonane kilka dni temu) - fot. tvnwarszawa.pl | aftenposten.no, svt.se, aamulehti.fi, YouTube.com

Właściciel: nie zgodziliśmy się na to

Pytanie o wygląd dworca skierowaliśmy do jego właściciela, spółki PKP Nieruchomości. - Zmiana kolorystyki fasady i doklejanie nowych elementów odbyły się bez naszej aprobaty. Nie nadzorowaliśmy tego obiektu w odpowiedni sposób - przyznaje Andrzej Dudziński, rzecznik PKP Nieruchomości.

W rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl składa jednak poważną deklarację. - Postaramy się, aby wszystkie te bazgroły i kolumienki zostały usunięte. Jeszcze w tym tygodniu prześlemy najemcy odpowiednie pismo – obiecuje rzecznik spółki.

Jeśli kolejarze dotrzymają słowa, w ciągu kilku miesięcy szpecące elementy powinny zniknąć. Czy to wystarczy, by niegdysiejsza perła modernizmu odzyskała swój dawny blask? Jarosław Trybuś jest dobrej myśli. - Struktura budynku została zachowana w całości, wystarczyłoby go wyczyścić – twierdzi.

Pozytywnym przykładem powinny stać się wyremontowane z pietyzmem dworce PKP Powiśle i Ochota.

Piotr Bakalarski

Za udostępnienie archiwalnych zdjęć dworca dziękuję serwisowi sztuka.net

Wyjście z tunelu w stronę Anina - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.net
Wyjście z tunelu w stronę Anina - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.netWyjście z tunelu w stronę Anina - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.net | spiegel.de, PAP
Dziś wyjście z tunelu jest w opłakanym stanie - fot. Paweł Giergoń/sztuka.net
Dziś wyjście z tunelu jest w opłakanym stanie - fot. Paweł Giergoń/sztuka.netDziś wyjście z tunelu jest w opłakanym stanie - fot. Paweł Giergoń/sztuka.net | ENEX, yle.fi, SMHI, TVN 24,
Tunel był wyłożony białymi kafelkami - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.net
Tunel był wyłożony białymi kafelkami - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.netTunel był wyłożony białymi kafelkami - fot. Zbyszko Siemaszko/sztuka.net | spiegel.de
Po latach kafelki pomalowano na brązowo, potem pokryło je graffiti - fot. tvnwarszawa.pl
Po latach kafelki pomalowano na brązowo, potem pokryło je graffiti - fot. tvnwarszawa.plPo latach kafelki pomalowano na brązowo, potem pokryło je graffiti - fot. tvnwarszawa.pl | dailymail.co.uk, PAP

Źródło zdjęcia głównego:  | niederschlagradar.de, thelocal.se, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl