PKP: w czwartek podpiszemy umowę na budowę Zachodniego

Warszawa

| Fakty TVNTak może wyglądać dworzec Zachodni fot. PKP

Potwierdziły się informacje, które podawaliśmy we wtorek. Słowacka firma HB Reavis zbuduje nowy dworzec PKP Warszawa Zachodnia.

Umowa ma zostać podpisana w czwartek.

W Al. Jerozolimskich, oprócz podziemnego dworca kolejowego, znajdzie się galeria handlowa z małymi sklepami. W skład całego kompleksu mają też wejść biura klasy A. Budowa ma ruszyć na początku przyszłego roku.

Termin jej ukończenia nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że w przypadku Zachodniego cel "Euro 2012" od dawna nie obowiązuje.

HB Reavis ma sfinansować modernizację dworca Zachodniego w zamian za możliwość zbudowania w jego otoczeniu budynków biurowych.

Inwestują w linię średnicową

Polskie Koleje Państwowe modernizują całą warszawską linię średnicową. Koszt jej przebudowy wraz z peronami, rozjazdami i systemem sterowania od dworca Wschodniego do Zachodniego to 1,5 miliarda złotych. HB Reavis ma sfinansować modernizację dworca Zachodniego w zamian za możliwość zbudowania w jego otoczeniu budynków biurowych.

Już raz próbowali

Wcześniej PKP negocjowało z francuską firmą Nexity. W 2008 roku podpisano wstępne porozumienie, a dworzec miał być gotowy na Euro 2012. Ostatecznie jednak nie doszło do podpisania umowy. - Rozmowy zakończyły się, bo nie przyniosły konkretnych ustaleń - mówił wtedy rzecznik PKP Łukasz Kurpiewski.

bf/ec