PKP Stadion prawie gotowy

Warszawa

fot
fot
fot
fot
fot
fot

Kolejarze planują oddać do użytku perony przystanku PKP Stadion w styczniu przyszłego roku. Jako pierwsi prezentujemy jego nowe wizualizacje. Prace w budynku dworca skończą się nieco później - na wiosnę.

Przystanek PKP Stadion prawie gotowy - napisał na Kontakt 24 internauta Bogdan_Fotograf. Nowe perony już pod dachem, są także nowe schody - opisuje i na swoim profilu w Kontakcie 24 umieszcza zdjęcia.

Reporter 24 na budowie:

CZYTAJ TEŻ NA KONTAKCIE 24

Jak dowiadujemy się w PKP, prace budowlane na peronach mają zakończyć się w grudniu. - W styczniu 2012 roku chcemy uzyskać decyzje pozwalające na użytkowanie peronów - deklaruje Maciej Dutkiewicz z Centrum Realizacji Inwestycji PKP.

Biało-czerwone panele

Perony mają komponować się z architekturą Stadionu Narodowego. - Przezroczyste ściany będą się składały z paneli w kolorze czerwonym i naturalnego szkła. Na dachu będzie świetlik wpuszczający na peron światło dzienne, wykonany z poliwęglanu - opisuje Dutkiewicz.

Kolejarze zrezygnowali natomiast ze szklanego, biało-czerwonego dachu nad peronami. W obawie przed wandalami zdecydowali się na użycie blachy. Jak mówił "Gazecie Stołecznej", która zajmowała się tym tematem, autor projektu przebudowy Piotr Foryński z firmy Gössler, będzie to blacha perforowana i rastrowa. PKP zrezygnowały z szklanego zadaszenia z dwóch powodów. - Po pierwsze, bali się, że będą je niszczyć wandale. Po drugie, uznali, że trudno byłoby takie zadaszenie utrzymać zimą. Jeśli śnieg zalegałby na dachu, pod spodem byłoby ciemno - wyjaśniał Foryński.

Jak informują kolejarze, wyjście z peronów ma być wygodne, także dla niepełnosprawnych. - Trwa wyposażanie w windy i schody - mówi Dutkiewicz.

Dworzec na wiosnę

Prace trwają również na budowie dworca - przy elewacji i wewnątrz obiektu.

– Wykonano nowe pokrycie dachowe, w dużej części wykonano elewację obiektu, trwają prace wykończeniowe w pomieszczeniach na antresoli, prowadzone są roboty instalacyjne (instalacje sanitarne, teletechniczne i elektroenergetyczne). W najbliższym czasie planowany jest montaż drzwi i okien, co zapewni zamknięcie obiektu i pozwoli na kontynuowanie prac wykończeniowych – wylicza Barbara Leszczyńska, z biura prasowego PKP S.A.

Jak zapewnia rzecznik, roboty budowlane prowadzone są zgodnie z harmonogramem, co gwarantuje oddanie obiektu do użytku przed EURO 2012.

Dworzec będzie objęty systemem całodobowego monitoringu zintegrowanego z centralnym systemem monitoringu warszawskich dworców - pisze Kontakt 24.

PKP Stadion to kluczowy przystanek dla kibiców, którzy przyjadą na Euro 2012. Jeszcze w marcu kolejarze zapowiadali, że utrudnienia, związane z jego modernizacją, zakończą się w październiku 2011 roku.

bf/wp