PKiN i pendolino: neonowy mural już świeci. "Pierwszy taki w Polsce"

Warszawa

Marcin Gula /tvnwarszawa.plBartek Leśniewski z grupy Good Looking Studio

Neonowe Stadion Narodowy, most Świętokrzyski, Pałac Kultury, wieżowce i jadący dołem pociąg pendolino. Tak wygląda nowy warszawski neon, który pojawił się na budynku PKP Energetyka przy Dworcu Zachodnim. - To pierwsza w Polsce instalacja, która jest połączeniem muralu i neonu - przekonują twórcy.

Dziennie obok podstacji trakcyjnej przy ul. Armatniej 1 za Dworcem Zachodnim przejeżdża nawet 800 pociągów. Śmiało można stwierdzić, że codziennie nowy mural-neon będzie oglądać nawet kilka tysięcy osób.

"Pierwszy taki w Polsce"

Neonowa panorama Warszawy ma wymiary 15 na 9 metrów. Neony "rysują" kontury stołecznych symboli takich jak Pałac Kultury, most Świętokrzyski i Stadion Narodowy. Reszta to już klasycznie namalowany mural. Jego twórcą jest grupa Good Looking Studio, która wcześniej stworzyła m.in. mural przedstawiający Fryderyka Chopina przy ul. Tamka.

- Mural przedstawia nowoczesną Warszawę. Najważniejsze jej symbole, dlatego też znalazły się tam Stadion Narodowy i wieżowce, bo możemy już mówić o sky-linie Warszawy. Spółce bardzo zależało, żeby podkreślić nowoczesność miasta przez umieszczenie na muralu pociągu pendolino – mówi Bartek Leśniewski z Good Looking Studio.

Mural-neon powstał na ścianie podstacji trakcyjnej Warszawa Zachodnia wybudowanej w 1951 roku. Według twórców, to pierwsza tego typu instalacja w Polsce.

Dojdą halogeny

- Chcemy jeszcze dodatkowo podświetlić ten mural, żeby wieczorem było widać nie tylko instalację neonową, ale cały mural. Najprawdopodobniej zamontujemy jeszcze halogeny, które pozwolą pasażerom oglądać mural w pełnej okazałości – zapowiada Leśniewski.

Nowy mural przy Dworcu Zachodnim powstał na zlecenie PKP Energetyka. - Cena muralu jest tajemnicą umowy, ale mogę zapewnić, że nie przekracza kosztów tradycyjnej reklamy umieszczanej na budynku - mówi Monika Żychlińska, rzeczniczka PKP Energetyka.

Jak dodaje, spółka nie wyklucza, że podobne murale-neony powstaną również w innych miastach Polski.

band/b

Nowy neon
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl