PKiN do czyszczenia? Liczą na pieniądze

Warszawa

| EurosportWarszawa, ok. 1955. Budowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Fot. Władysław Sławny - mat. Dom Spotkań z Historią

Pół wieku temu jasna bryła lśniła w słońcu, a odbite światło raziło po oczach. Dziś elewacja nie razi światłem, a i sam Pałac Kultury nie razi już tak bardzo. Czy uda się zdobyć środki na jego wyczyszczenie?

Szary korpus symbolu Warszawy od lat aż prosi się przynajmniej o wymycie. O środki na czyszczenie należącego do miasta wieżowca, jego szefostwo stara się od lat. Jak dotąd - bezskutecznie.

Uda sie w ciagu 3 lat?- Jesteśmy zobowiązani informować miasto o naszych potrzebach. Od kilku lat zgłaszamy postulat remontu elewacji budynku. Na razie, na tyle ile pozwalają nam fundusze, prowadzimy m.in. prace zabezpieczające - tłumaczy Jacek Rzeszotek, zastępca dyrektora pionu technicznego PKiN.Żeby wyremontować i oczyścić całą elewację, potrzeba nawet kilkunastu milionów złotych. Zarząd pałacu wnioskuje o to ponownie. Prace chciałby przeprowadzić w ciągu najbliższych 3 lat. Zakończyłyby się w 2015 roku, czyli w 60 rocznicę powstania PKiN.

- Chodzi o remont całej elewacji, choć prawdopodobnie nie uda się przywrócić jasno-kremowej barwy, jaka był na samym początku – zaznacza Rzeszotek. Jego zdaniem, okładzina jest już zbyt mocno zniszcozna.

"Trwają uzgodnienia"W planach jest między innymi modernizacja instalacji przeciwpożarowej w Sali Kongresowej, prace przy basenie pływackim, czy wymiana stolarki okiennej. A czy znajdzie się kilkanaście milionów na remont całej elewacji?- Okaże się do połowy listopada, kiedy będzie ostateczny projekt budżetu – odpowiada Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.ran/roody