Pistorius pobiegł dla Kamili Skolimowskiej

Warszawa

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Takiej gwiazdy lekkiej atletyki w Polsce jeszcze nie było. W II Memoriale Kamili Skolimowskiej na 400 metrów pobiegł słynny Oscar Pistorius. Biegacz na protezach okazał się najszybszy.

II Memoriał Kamili Skolimowskiej odbył się na warszawskim stadionie Orła. Zaczęło się od pokazów "sportów szkockich", a potem rywalizowali młodzi adepci "królowej sportu".

Na sam koniec, już po rywalizacji sprinterów, czy młociarzy, kibice obejrzeli danie główne mityngu - bieg na 400 metrów, czyli jedno okrążenie.

fot
fot. Bartłomiej Zborowski/PAP

Głównym bohaterem tego biegu był oczywiście Pistorius. Gdy miał zaledwie 11 miesięcy amputowano mu nogi poniżej kolan. Biega na protezach i dzięki nim wydłuża swój krok do nawet trzech metrów. Na niedawnych mistrzostwach świata w Daegu awansował tylko do półfinału, ale wywalczył kwalifikację olimpijską i pojedzie do Londynu.

Trzy polskie wygrane

W Warszawie zawodnik z RPA prowadził praktycznie od startu i wygrał z czasem 46,65 sekundy. To dużo wolniej, niż jego rekord życiowy (45,07). Drugi był Polak Piotr Wiaderek, a trzeci Jamajczyk Edino Steele.Biało-czerwoni wygrali we wtorek w trzech konkurencjach. Na 800 metrów najszybszy był Adam Kszczot (1.45,48), który wyprzedził Marcina Lewandowskiego (równe 5 sekund wolniej).

W rzucie młotem najlepszy był Paweł Fajdek, a na 1000 metrów wśród pań najszybsza okazała się Angelika Cichocka.

2,5 roku bez Kamili

Warszawski memoriał poświęcony był pamięci Kamili Skolimowskiej. Podczas treningu w Portugalii 18 lutego 2009 roku młociarka nagle źle się poczuła. W szpitalu straciła przytomność. Reanimacja nie przyniosła rezultatu.

Do uprawiania sportu zachęcił ją tata Robert, ciężarowiec i olimpijczyk. Jest 12-krotną rekordzistką Polski i 7-krotną mistrzynią kraju. W 2000 roku jako zaledwie 18-latka Skolimowska sięgnęła po złoto w Sydney. Cztery lata później w Atenach była piąta.

Lekkoatletka została pośmiertnie odznaczona przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

kcz/tr