PiS walczy o referendum PO znów zakpi z demokracji?

Warszawa

| www.theparbucklingproject.comfot. TVN Warszawa

W poniedziałek ma się odbyć nadzwyczajna sesja rady miasta poświęcona prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Walczyli o nią radni opozycji, którzy chcą, by o sprzedaży miejskiej spółki zadecydowali mieszkańcy w referendum. Nie wiadomo jednak, czy do sesji w ogóle dojdzie.

- Chcemy, żeby to warszawiacy zdecydowali o przyszłości SPEC - tłumaczy Maciej Wąsik. Przewodniczący klubu PiS w radzie miasta już podczas ostatniej, zwykłej sesji domagał się wprowadzenia do porządku obrad uchwały o referendum. Pomysł przepadł głosami radnych Platformy Obywatelskiej.

Wiele wskazuje na to, że i tym razem nie uda się zgłosić tego wniosku. Jak się nieoficjalnie dowiedział portal tvnwarszawa.pl, radni PO nie pojawią się na sesji. Ma się za to odbyć konferencja prasowa, na której przewodniczący PO ma wyjaśnić przyczyny takiego postępowania.

Bojkot po raz drugi?

Jeżeli potwierdzą się nasze informacje, będzie to już kolejny taki przypadek w tej kadencji. Pod koniec stycznia radni Platformy i SLD zbojkotowali nadzyczajną sesję Rady Warszawy, w czasie której prezydent miasta miała przedstawić informację na temat politycznej sytuacji na Pradze Północ.

Radni PiS, na wniosek których sesja została zwołana nie kryli oburzenia. - PO kpi sobie z demokracji - grzmieli.

"Bo ciepło zdrożeje"

Radni opozycji są przeciwni prywatyzacji SPEC, ponieważ są przekonani, że będzie to skutkowało podwyżką cen ciepła. Zwracają uwagę, że SPEC obsługuje 80 procent mieszkańców miasta. Sygnalizują również, że wciąż nie otrzymali analizy przedprywatyzacyjnej. Wartość spółki szacowana jest na 1,5 mld zł.

Działalność przedsiębiorstwa

SPEC powstało w wyniku przekształcenia w 2003 r. przedsiębiorstwa komunalnego. Kapitał zakładowy spółki miejskiej wynosi ponad 721 mln zł. Głównym przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie oraz przesyłanie ciepła. Przewodniczącym rady nadzorczej spółki jest wiceprezydent miasta Jarosław Kochaniak.

Na terenie Warszawy SPEC eksploatuje sieć cieplną, węzły ciepłownicze, przepompownie i należące do niego kotłownie gazowe. Spółka prowadzi również konserwację instalacji wewnętrznych w budynkach.

mjc/roody