PiS pyta o bezpieczeństwo 11 listopada

Warszawa

tvnwarszawa.plZamieszki 11 listopada

Prawo i Sprawiedliwość chce wiedzieć, czy służby państwowe są przygotowane do tego, by 11 listopada zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, jak i szczytu klimatycznego.

Jak zapowiedzieli na czwartkowej konferencji prasowej posłowie PiS Jarosław Zieliński i Jacek Sasin, pytania do rządu o bezpieczeństwo 11 listopada padną podczas posiedzenia sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, która w tej sprawie zbierze się w czwartek o godz. 14.

Zieliński uzasadniał, że doświadczenia lat poprzednich - 2011 i 2012 roku - związane z Marszem Niepodległości i fakt, że w tym roku w jednym miejscu i czasie zbiegną się dwa wydarzenia - marsz i szczyt klimatyczny - "każe postawić pytania rządowi, bo może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego".

PiS chce wiedzieć, czy "polskie służby państwowe są przygotowane do tego, by zapewnić Polakom bezpieczeństwo (...) i czy zapewnią też bezpieczeństwo uczestnikom szczytu". Zieliński dodał, że na 11 listopada zapowiadane są też manifestacje i kontrmanifestacje, m.in. grup alterglobalistów i anarchistów.

"Skrajna nieodpowiedzialność"

- Podjęcie przez rząd decyzji o zorganizowaniu szczytu klimatycznego w Warszawie akurat 11 listopada świadczy o skrajnej nieodpowiedzialności - oświadczył z kolei Sasin.

Jak zaznaczył, PiS od początku zwracało uwagę na rozliczne niebezpieczeństwa z tym związane.

- Rząd Donalda Tuska zafundował sobie i nam, warszawiakom i Polakom, zwielokrotnienie niebezpieczeństwa; nie był w stanie poradzić sobie z wydarzeniami wokół Marszu Niepodległości, dzisiaj dołożył sobie jeszcze wszystkie te niebezpieczeństwa, które pociąga za sobą szczyt klimatyczny - powiedział poseł PiS.

11 dni konferencji

Konferencja Klimatyczna ONZ rozpocznie się w Warszawie 11 listopada i obradować będzie do 22 listopada. Konferencje takie (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej.

Na uwagi dotyczące terminu konferencji Ministerstwo Środowiska odpowiadało, że został on ustalony podczas szczytu klimatycznego ONZ w Poznaniu w 2008 r. przez 193 państwa członkowskie. Szef resortu Marcin Korolec podkreślał, że nie widzi nadmiernego niebezpieczeństwa związanego ze startem konferencji klimatycznej właśnie 11 listopada.

W związku z konferencją klimatyczną od 8 do 23 listopada zostaną przywrócone kontrole na granicach Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz na przejściach morskich i lotniczych.

PAP/bf/roody