Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

PiS przegrało w sądzie walkę o referendum

Warszawa

fot. TVN24

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy uznali, że władze stolicy bezprawnie uniemożliwiły przeprowadzenie referendum dotyczącego między innymi prywatyzacji SPEC, podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej oraz opłat za żłobki.

WSA zaznaczył, że pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum zabrakło wymaganej liczby podpisów. Aby je zorganizować, potrzebnych było 134 tys. podpisów (10 proc. uprawnionych do głosowania warszawiaków).

Pytania nie były jasne

Sąd uznał też, że komisja do spraw referendum, która w Radzie Warszawy liczyła głosy i badała ich ważność, nie miała obowiązku - jak twierdziło PiS w skardze do sądu - zwracania wniosku w sprawie referendum radnym z prośbą o uzupełnienie. Jak uzasadniał WSA, minął termin przewidziany prawem na złożenie takiego wniosku.

Według sądu także pytania proponowanego referendum nie były jasne. Pytano o sprzedaż SPEC, podczas gdy nie była to sprzedaż bezpośrednia, lecz prywatyzacja (zbycie akcji). Poza tym uchwały, w sprawach, w których miało zostać przeprowadzone referendum, zostały podjęte wcześniej, więc jego celem byłaby ewentualna zmiana obowiązującej uchwały.

Wyrok nie jest prawomocny

PiS podkreślało w skardze do WSA, że wniosek ws. referendum został poparty podpisami ponad 151 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców Warszawy. Natomiast w ocenie komisji Rady Warszawy, która je liczyła, ważnych było tylko 105 tys. 214 głosów, a nieważnych - ponad 39 tys.

Komisja stwierdziła m.in., że ponad 17 tys. osób podpisanych pod wnioskiem nie figuruje w rejestrze wyborców, podpisy 9 tys. osób się powtarzają, w ponad 6 tys. przypadków dane osób podpisanych są niekompletne, w ponad 5 tys. podpisów brakuje numeru PESEL lub jest on błędny.

SPEC sprzedany, bilety droższe

Referendum, o przeprowadzenie którego na początku sierpnia wnioskowało PiS, miało dotyczyć prywatyzacji SPEC, podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, podwyżek cen za wodę i za odprowadzanie ścieków, a także opłat za żłobki.

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie systemem ciepłowniczym (o długości 1700 km). Spółka zaspokaja ok. 80 proc. potrzeb cieplnych miasta, ogrzewa ponad 19 tys. obiektów. W październiku 2011 r. władze stolicy podpisały finalną umowę sprzedaży SPEC na rzecz francusko-australijskiej firmy Dalkia.

Nowe, wyższe ceny biletów komunikacji mają obowiązywać do końca 2012 r. Później warszawiaków czekają kolejne podwyżki - w 2013 i 2014 roku.

Zmiany w opłatach za żłobki związane są z wejściem na początku kwietnia w życie tzw. ustawy żłobkowej.

PAP/ec/mz