PiS: "POW nie ma w dokumentach". Nowak: "Ordynarnie manipulują"

Najnowsze

TVN24Jarosław Kaczyński o POW

Drogowa wojna na załączniki. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że Południowa Obwodnica Warszawy nie ma finansowania, a obietnicom rządu brakuje pokrycia w faktach. Minister Nowak odpowiada, że to manipulacja.

Drogowa wojna na załączniki. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że Południowa Obwodnica Warszawy nie ma finansowania, a obietnicom rządu brakuje pokrycia w faktach. Minister Nowak odpowiada: to manipulacja.

26 września na konferencji prasowej szef rządu wyjaśnił, że Południowa Obwodnica Warszawy jest absolutnie kluczowa i trzeba jej budowę rozpocząć jak najszybciej. Ponieważ jednak nie będzie żadnych dodatkowych pieniędzy na inwestycje drogowe w stolicy, konieczna jest racjonalizacja. - Oznacza ona, że ktoś będzie miał mniej i później - zaznaczył wtedy Tusk.

Padło na wylotówki - trasę S7 w kierunku Gdańska i w kierunku Krakowa.

"Nie słowa, a czyny"

W czwartek na konferencji PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że na wtorkowej radzie ministrów wymieniono wprawdzie 13 obwodnic, ale obwodnicy Warszawy wśród nich nie było (chodzi o załącznik nr 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015- red) . – Żeby to nie były słowa, tylko czyny - przestrzegał prezes PiS.

Na te zarzuty odpowiedziało ministerstwo transportu. „W związku z dzisiejszą konferencją prasową prezesa PiS, na której po raz kolejny Jarosław Kaczyński wprowadza opinię publiczną w błąd informujemy, że realizacja Południowej Obwodnicy Warszawy jest dla Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zadaniem priorytetowym i będzie realizowana”- możemy przeczytać w komunikacie na stronie internetowe resortu.

Jak tłumaczy ministerstwo, Południowa Obwodnica Warszawy jest ciągiem drogi ekspresowej S2 i jako taka musi być wpisana w docelowym Krajowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 20 oraz w załączniku nr 5 do obecnego programu (załącznik numer 6 obejmuje obwodnice na drogach niższej rangi - m.in. obwodnicę Góry Kalwarii czy Kłodzka).

"Deklaracja bez pokrycia finansowego"

Oczywiście odpowiedź resortu nie przeszła bez echa. Prawo i Sprawiedliwość odpowiedziało na nią kolejnym pismem: "Resort Transportu w komunikacie jasno i wyraźnie stwierdza, że proceduje się zmianę załącznika nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, w którym ostatecznie znajdzie się inwestycja pod nazwą Południowa Obwodnica Warszawy w ciągu drogi krajowej S2. Do dziś nie jest znany i nie jest dostępny projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zmiany załącznika nr 5, ani też projekt uchwały Rady Ministrów dotyczącej nowego załącznika, np. załącznika nr 7 do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2011-2015, w którym znalazłaby się deklarowana przez premiera obwodnica Warszawy w ciągu drogi krajowej S2"- możemy przeczytać.

I dalej: "Rada Ministrów uchwalając przed trzema dniami załącznik nr 6, mogła uzupełnić go o inwestycje dotyczące Południowej Obwodnicy Warszawy. Jeżeli jednak to z różnych względów nie było możliwe, Rada Ministrów mogła znowelizować załącznik nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad czy też przyjąć załącznik nr 7. Niczego takiego nie zrobiono."

Według klubu parlamentarnego PiS, jest to rzecz nie do przyjęcia, że premier składa deklaracje budowy drogi bez pokrycia finansowego. - Składanie zaś na dwa tygodnie przed referendum obietnic mówiących, że POW zostanie wybudowana i udzielanie odpowiedzi dziennikarzom, że strona rządowa posiada wszystkie potrzebne w tej sprawie dokumenty, a zwłaszcza zabezpieczające stronę finansową przedsięwzięcia, kompromituje nie tylko ministra transportu, ale również samego premiera - komentują.

"Ordynarnie manipuluje"

Bardziej dosadnie rzecz skomentował na swoim Twitterze minister Nowak: Widzę, że metoda:"wielokrotnie powtarzane kłamstwo stanie się prawdą" przypadło prezesowi PiS do gustu.W spr. POW znowu ordynarnie manipuluje.

Trasa POWtvnwarszawa.pl

su/roody