Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

PiS o projekcie ustawy PO: próba ratowania Gronkiewicz-Waltz

Warszawa

TVN24Konferencja Jacka Sasina (PiS)

- Projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej składany przez Platformę Obywatelską to nieudolna próba ratowania Hanny Gronkiewicz-Waltz – powiedział na konferencji prasowej poseł PiS Jacek Sasin. Partia rządząca przeanalizuje propozycję PO i odniesie się do niej dopiero w poniedziałek.

Platforma Obywatelska przedstawiła całościowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że rozwiązanie problemu reprywatyzacji jest potrzebne, ale do konkretnych zapisów projektu nie chce na razie się odnosić.

- To wymaga dogłębnej analizy. Klub PiS zbierze się w poniedziałek i wtedy przedyskutujemy ten problem – powiedział Sasin.

Dlaczego dopiero teraz?

Poseł dodał jednak, że PiS niepokoi "instrumentalne traktowanie problemu reprywatyzacji przez Platformę".

- Ten projekt składany jest w momencie nieprzypadkowym. Kiedy media informują o nieprawidłowościach, które dzieją się w Warszawie. To nieudolna próba ratowania Hanny Gronkiewicz-Waltz – uważa.

Sasin wypomniał politykom PO, że rządzili krajem przez 8 lat, a sama Gronkiewicz-Waltz jest prezydentem stolicy od dekady. - Do tej pory nie widziała powodu, by zaproponować taki projekt. Potrzebę zajęcia się reprywatyzacją dostrzeżono dopiero wtedy, kiedy na światło dzienne wyszły fakty niekorzystne dla Platformy Obywatelskiej - punktował.

PiS nie ma własnej ustawy

- Te najbardziej złodziejskie przykłady reprywatyzacji nie były spowodowane brakiem odpowiedniej ustawy, ale jawnym łamaniem prawa. Przykładem jest Chmielna 70. Nawet dobra ustawa, jeśli będzie obowiązywać, nie ustrzeże przed nieprawidłowościami, jeśli urzędnicy nie będą przestrzegać prawa – ostrzegał dalej Sasin.

Kiedy dziennikarze zapytali o własny pomysł Prawa i Sprawiedliwości na rozwiązanie problemu reprywatyzacji, Sasin odpowiedział krótko: Nie chcemy się z Platformą ścigać.

- Była zapowiedź złożenia przez nich tego projektu, zapoznamy się z nim. Jeśli uznamy, że nie jest projektem, który odpowiada na aktualne potrzeby, wtedy jesteśmy w stanie zaproponować swoje rozwiązania. Ale decyzja zapadnie dopiero w poniedziałek – zastrzegł Sasin.

PO: koniec z handlem roszczeniami

Główne punkty złożonego przez PO projektu ustawy to ograniczenie handlu roszczeniami i zakaz zwrotu kamienic, w których mieszkają lokatorzy. W takich sytuacjach prawowici właściciele lub ich spadkobiercy mają uzyskać odszkodowanie odpowiadające wartości danych nieruchomości jeszcze w latach 40.

PO chce również sprawdzić osoby, które domagały się zwrotów nieruchomości pod kątem ewentualnego oszukania czy wprowadzenia w błąd prawowitych właścicieli.

CZYTAJ WIĘCEJ O "DUŻEJ" USTAWIE ZAPROPONOWANEJ PRZEZ PO:

PO o projekcie ustawy
TVN24

kw