PiS i KOD będą demonstrować w rocznicę stanu wojennego

Warszawa

Fakty TVNProblem z ustawą o zgromadzeniach

Najbliższa 35. rocznica stanu wojennego upłynie w stolicy pod znakiem manifestacji. Strajk przeciwko rządzącym zapowiedział Komitet Obrony Demokracji. Swoje coroczne zgromadzenie zgłosili też politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Działacze KOD spotkają się przed siedzibą PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Miejsce nie jest przypadkowe. Jak przekonują na stronie internetowej organizatorzy wydarzenia, głównym jego celem jest sprzeciwienie się działaniom obecnego obozu rządzącego.

MATERIAŁ WIDEO Z SERWISU FAKTÓW TVN

13 postulatów

Działacze opracowali listę 13 postulatów, wśród których domagają się m.in. dymisji rządu Beaty Szydło, wycofania się z reformy oświaty, zaniechania "działań uderzających w prawa kobiet" czy też "bezwzględnego utrzymania wolności zgromadzeń".

13 postulatów strajkujących
mat. prasowe

Manifestacja w Warszawie rozpocznie się o 17.00. Będzie częścią ogólnopolskiego strajku. Podobne wydarzenia odbędą się we wtorek w innych miastach i miasteczkach. Jak przekonują organizatorzy, do 6 grudnia zgłoszono już 33 tego typu wydarzenia.

"Połączmy siły. Wszystkie organizacje, te formalne i te nieformalne! Zróbmy to dla Polski, zróbmy to dla nas samych!" – zachęcają organizatorzy.

Wszystko ma związek m.in. ze zmianami w ustawie o zgromadzeniach publicznych. Nowe przepisy dają pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeniom odbywanym w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych. Projekt przyjęli już posłowie, teraz czeka na rozpatrzenie Senatu i decyzję Prezydenta RP. Czytaj więcej o zmianach.

PiS upamiętni ofiary stanu wojennego

13 grudnia swoje zgromadzenie zaplanowało także Prawo i Sprawiedliwość. Członkowie i sympatycy partii rządzącej spotkają się na placu Trzech Krzyży. Zamierzają upamiętnić ofiary stanu wojennego, bo tego dnia minie 35. rocznica jego wprowadzenia.

Politycy PiS z kierownictwa partii poinformowali PAP, że podczas manifestacji wystąpi prezes Jarosław Kaczyński i działacze antykomunistycznej opozycji. W wydarzeniu uczestniczyć będą też członkowie rządu Beaty Szydło.

To kolejne zgromadzenie PiS organizowane w stolicy właśnie w ten dzień. W ubiegłym roku, podczas V Marszu Wolności i Solidarności, zgodnie z szacunkami policji, wzięło udział 40-50 tys. osób.

35. rocznica stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano Polskie Radio nadało pamiętne wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

kw/PAP/b