Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Piotr Brabander zastąpi Ewę Nekandę-Trepkę

Warszawa

Architekt Piotr Brabander został nowym stołecznym konserwatorem zabytków. - Przejmie obowiązki od dotychczasowej szefowej biura Ewy Nekandy-Trepki w ciągu nadchodzących tygodni - zapowiada stołeczny ratusz.

Piotr Brabander był dotychczas zastępcą Nekandy-Trepki. Ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej, a w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków pracuje od 2008 r. Jego ojciec Jerzy Brabander był zaangażowany w odbudowę warszawskich zabytków po II wojnie światowej. Zajmował się m.in. inwentaryzacją i zabezpieczaniem ocalałych fragmentów Starówki i Zamku Królewskiego. "Najlepszy wybór"- To jest najlepszy wybór, jaki mógł być dokonany zarówno pod względem merytorycznym, jak i osobowościowym - oceniła nominację Piotra Brabandera architekt Maria Wojtysiak. Jej zdaniem, jest to osoba najlepsza do opanowania skomplikowanej sytuacji konserwatorskiej, która jest podporządkowana bardzo niedobrym - w opinii Wojtysiak - zapisom ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, zdominowanej przez inne przepisy, w szczególności prawa budowlanego. - Należy uwolnić konserwatorów od władzy politycznej, konserwatorzy powinni podlegać tylko i wyłącznie generalnemu konserwatorowi zabytków - postuluje architekt. Zrezygnowała po 10 latachNowego konserwatora wyłoniono w konkursie ogłoszonym przez ratusz na początku marca. Wzięło w nim udział czworo kandydatów. Do ostatniego etapu, obok Brabandera, zakwalifikowali się: były zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków Maciej Czeredys i kierownik Wydziału Zabytków Nieruchomych i Urbanistyki Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Małgorzata Gmiter. Nekanda-Trepka postanowiła zrezygnować ze stanowiska, bo - jak powiedziała PAP - 10 lat pełnienia funkcji opiekuna warszawskich zabytków to wystarczająco długo. wyraziła nadzieję, że jej następca będzie kontynuował politykę wypracowaną przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w latach jej urzędowania.PAP/ran/roody

Ewa Nekanda-Trepka | archiwum TVN
Nowy konserwator zabytków | TVN24
Ewa Nekanda-Trepka | archiwum TVN
Nowy konserwator zabytków | TVN24
Ewa Nekanda-Trepka | archiwum TVN
Nowy konserwator zabytków | TVN24