PINB wstrzymał zrzut wody. Deweloper dalej pompuje

TVN Warszawa

Mateszu Szmelter/ tvnwarszawa.plZrzut wody do kanału wystawowego

Deweloper odprowadza wody gruntowe do Kanału Wystawowego – alarmują mieszkańcy Saskiej Kępy. Władze dzielnicy zawiadomiły nadzór budowlany. Ten wstrzymał prace, bo inwestor nie ma odpowiednich zezwoleń i sprawę skierował do prokuratury. Budowa jednak trwa.

Chodzi o inwestycję przy ulicy Zwycięzców 63 na Saskiej Kępie. Powstaje tam budynek mieszkalny z podziemnym garażem.

Najpierw o sprawie poinformowali mieszkańcy na profilu w serwisie społecznościowym: "Sytuacja z Kanałem Wystawowym coraz gorsza, a woda zaczyna zmieniać kolor (jak na zdjęciu). Wygląda też na to, że nadal nie ma zgody Biura Ochrony Środowiska na zrzut wody z budowy do Kanału. Przede wszystkim jednak mieszkańcy nie chcą, by Kanał Wystawowy był zapleczem dla jakiegokolwiek placu budowy. Wszelkie służby pozostają jednak bezradne i nie są w stanie przerwać tego procederu" – czytamy na profilu Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy.

Woda regularnie wypływa

Na załączonych zdjęciach widać, że woda przybiera miejscami rudobrązowy kolor. Na miejscu był nasz reporter Mateusz Szmelter.

- Na końcu ulicy jest budowa, na niej pompy, urządzenia odsysające. Z terenu inwestycji poprowadzona jest rura w ziemi pod chodnikiem i trawnikiem wprost do kanału. Regularnie wypływa z niej woda, wokół robi się rodzaj piany – relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl. Na zgłoszenia mieszkańców zareagowały władze dzielnicy. Urzędnicy postanowili sprawdzić inwestycję w terenie. - Zrobiliśmy dokumentację fotograficzną. Woda wypływająca z wykopu jest zażelaziona i schodzi razem z piachem. Kanał jest zamulony – mówi Jerzy Gierszewski, rzecznik urzędu dzielnicy Praga Południe. - Ponadto deweloper poprowadził kilkudziesięciometrową rurę przez działkę należącą do miasta. Bez zgody - dodaje.

PINB: nie ma pozwolenia

Sprawa trafiła do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który zlecił kontrolę kontrolę kontrowersyjnej inwestycji, a w jej efekcie 3 lutego wstrzymał budowę. - Inwestor przystąpił do odwadniania i odprowadzenia wód z wykopu budowlanego do kanału wystawowego [...] przed uzyskaniem decyzji udzielającej pozwolenia wodnoprawnego na wyżej wymienione czynności. Inwestor uzyskał wyłącznie zgodę Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie na odprowadzenie wód pochodzących z odwodnienia wykopów budowlanych do Kanału Wystawowego – czytamy w uzasadnieniu decyzji PINB. Jak poinformował nas Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Andrzej Kłosowski zostało w tej sprawie złożone zawiadomienie w tej sprawie. - Mamy obowiązek z urzędu zgłaszać wszelkie nieprawidłowości. Obecnie inwestor jest na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń – dodaje Kłosowski.

"Budowa idzie pełną parą"

Jednak roboty nie zostały wstrzymane. - Budowa idzie pełną parą – mówi Hubert Zalewski, radny południowopraski. - Zaczęło się od skarg mieszkańców na zakłócanie ciszy nocnej, ale szybko okazało się, że sprawa jest poważniejsza. Ze względu na to, że roboty mogą spowodować zagrożenie dla środowiska także złożyłem w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury – dodaje radny. Czy doszło do zanieczyszczenia wód Kanału Wystawowego? Tego na razie nie wiadomo. Władze dzielnicy złożył wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o sprawdzenie ich czystości. - Sprawa jest w toku. Jesteśmy usatysfakcjonowani postawą mieszkańców. Mamy nadzieję, że się uda zablokować tak prowadzoną inwestycję – dodaje Jerzy Gierszewski. Sam deweloper - firma Casa Bella Development - nie zabrał głosu. W piątek wykonawca robót odesłał nas do inwestora. Ten w poniedziałek rano poinformował nas, że na nasze pytania odpowie… wykonawca. Do czasu opublikowania materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi od żadnej z firm.

skw/r