Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Piłsudski na Legii, Sosnkowski na Polonii

Warszawa

fot

Pepsi Arena czy stadion im. Marszałka Józefa Piłsudskiego? Radni zastanawiają się, jak powinien nazywać się oficjalnie stadion przy Łazienkowskiej. Przy okazji chcą też nadać patrona obiektowi przy Konwiktorskiej.

Spór o nazwę stadionu Legii trwa. Miasto nie chce zaakceptować "Pepsi Areny" i proponuje, by nadać mu imię Marszałka. Z kolei radny Ruchu Palikota Marcin Rzońca proponuje, by "przy okazji" uregulować sprawę patrona stadionu Polonii.

Generał Kazimierz Sosnkowski był Wodzem Naczelnym Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. W latach 1928 - 39 pełnił też funkcję prezesa klubu Polonia Warszawa.

Sformalizują patrona

Decyzją władz klubu, w 1938 roku stadionowi nadano jego imię. Tyle, że nazwa nigdy nie została formalnie zaakceptowania przez miasto. Wybuchła wojna i nikt nie miał do tego głowy. Zdaniem Rzońcy, to dobry moment, by tę zaległość nadrobić.

Jak poinformował Jacek Kamiński z Fundacji "Nasza Warszawa" (d. Polonia 2011) przewodnicząca komisji nazewnictwa Anna Nehrebecka zobowiązała się, że postulat przekaże prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz. Jeśli się do niego przychyli, decyzję podejmie Rada Warszawy.

bf/roody