Piknik Naukowy przenosi się na Stadion Narodowy

Warszawa

Eksperymenty, pokazy naukowe i spotkania z badaczami - tak wyglądać ma otoczenie Stadionu Narodowego 15 czerwca. W poniedziałek ogłoszono, że Piknik Naukowy przez pięć kolejnych lat będzie sie odbywał wokół areny Euro 2012.

Umowę o partnerstwie w organizacji pikniku podpisali w poniedziałek przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik, Polskiego Radia oraz Stadionu Narodowego. Impreza będzie się odbywać na stadionie przez co najmniej pięć lat.

200 instytucji

Dyrektor CNK Robert Firmhofer zapowiedział, że w tym roku w pikniku weźmie udział ponad 200 instytucji, w tym m.in. 90 uczelni wyższych i ponad 20 różnych partnerów z zagranicy. Swój udział zapowiedziały m.in. instytucje z Japonii, Chin, Korei Płd. czy Rosji.

Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu wziąć może udział nawet 100 tys. osób. - Chcielibyśmy, by przymiotnik narodowy, który towarzyszy stadionowi, w większym stopniu towarzyszył też piknikowi - wyjaśnił Firmhofer.

Kilometr naukowej ścieżki

W czerwcu na niemal kilometrowej ścieżce wokół stadionu, a także w alejkach prowadzących do obiektu stanąć ma nawet 190 namiotów, w których odbywać się będą rozmaite eksperymenty, pokazy czy spotkania z naukowcami.

Na pikniku będzie można np. zdobyć naszyjnik z probówką, w której znajdzie się nasze DNA, skonstruować lampion wyposażony w diody LED czy nauczyć się zabezpieczać ślady linii papilarnych. Niektóre z pokazów odbywać się będą również w salach wewnątrz stadionu. Piknik trwać będzie niemal cały dzień (od godz. 11 do 20), a jego tematem przewodnim będzie życie.

Dlaczego nie na płycie?

Dlaczego piknik odbędzie się wokół Stadionu Narodowego, a nie w środku?

- Płyta stadionu jest za mała, żeby pomieścić cały piknik, ale za duża, żeby zrobić jakąś jedną niewielką imprezę. Mamy głowy pełne pomysłów, co można zrobić na płycie stadionu, ale kilka miesięcy to za mało, żeby przygotować coś naprawdę nowatorskiego, wystrzałowego. Tę możliwość chcemy w pełni wykorzystać od następnego roku. Za to w tym roku dla wszystkich chętnych będzie możliwość zwiedzania Stadionu Narodowego - odpowiedział dyrektor CNK. - Promenada i stadion będą dostępne dla uczestników pikniku naukowego. Będzie to więc okazja, żeby poobcować z nauką i zaprzyjaźnić się ze stadionem w rodzinnej formule - zpowiedział szef spółki PL2012, operatora Stadionu Narodowego, Marcin Herra. Zaznaczył, że organizacja pikniku na terenie obiektu doskonale wpisuje się w plan zarządzania stadionem. - Chcemy, by było to miejsce ważnych wydarzeń sportowych, muzycznych, naukowych czy promujących sztukę - dodał.

Wzorcowy projekt

Piknik naukowy powstał m.in. dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta.

W 2005 roku Komisja Europejska uznała piknik za wzorcowy europejski projekt obszaru Nauka i społeczeństwo. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Przez ostatnie lata odbywał się w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu.

PAP/bf/b