Piknik, koncerty, pokazy. Majówkowe atrakcje

Warszawa

UMUroczystości z okazji Świąt Narodowych

Z okazji przypadających na początku maja świąt państwowych wojsko weźmie udział w stolicy w oficjalnych uroczystościach, a także zaprezentuje się na festynach, piknikach i koncertach . Zaplanowano m.in. pokaz sprzętu morskiego i naukę bezpiecznej jazdy. Najwięcej imprez zaplanowano na czwartek, ale w sobotę odbędzie się prawdopodobnie najciekawsza, zorganizowana przez Marynarkę Wojenną pod hasłem "Warszawa - cała naprzód".ŚRODAPiknik w Łazienkach

Przemarsz orkiestr wojskowych oraz ich koncert będzie można zobaczyć w środę podczas Pikniku Europejskiego w Łazienkach Królewskich, w którym udział zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski. Wydarzenie, skierowane do całych rodzin, organizowane jest z okazji dziewiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ulicami stolicy przejdą również przemarsze, które mogą spowodować utrudnienia w ruchu. Tu przeczytasz więcej.

CZWARTEK

Na czwartek Żandarmeria Wojskowa i Dowództwo Garnizonu Warszawa zapowiedziały festyn edukacyjny "Bezpieczna jazda z biało-czerwoną".

Alkogogle, mobilne kino, symulatory

W godz. 10.00 do 17.00 na pl. Piłsudskiego będzie można m.in. poćwiczyć na symulatorach, takich jak alkogogle i mobilne kino 5D, komputerowy symulator 3D, symulatory zderzeń i dachowania. Zobaczyć będzie można specjalistyczny sprzęt używany przez służby zajmujące się bezpieczeństwem na drogach oraz skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy i zachowania podczas wypadku. Będą też takie atrakcje jak ścianka wspinaczkowa, ogródek sportowy, pieszy i rowerowy tor przeszkód, malowanie twarzy i zorbing, czyli turlanie się wewnątrz wielkiej plastikowej kuli.

Bieg Flagi Również w czwartek na terenie Cytadeli Warszawskiej pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej odbędzie się Majówka pod flagą biało-czerwoną, której elementem będzie Bieg Flagi. Co prawda zapisy na 10-kilometrowy bieg zostały już zakończone, ale ci, którzy przyjdą, będą mogli nie tylko kibicować. Organizatorzy zapowiadają wystawy jedną, poświęconą Mazurkowi Dąbrowskiego, i drugą, na której będzie można zobaczyć broń, m.in. słynny przedwojenny pistolet Vis.

Rekonstruktorzy zaprezentują obozowisko powstańców styczniowych, gdzie będzie można pobrać lekcje szermierki szablą i lancą. Zapowiedziano też prezentację multimedialną nowego Muzeum Wojska Polskiego, które w przyszłości ma się przenieść do cytadeli (obecnie obiekt zajmuje Dowództwo Wojsk Lądowych). Będą też konkursy strzeleckie, zabawy dla dzieci i występy orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz zespołu artystycznego Wojska Polskiego.

Początek imprezy - o godz. 13, zakończenie ok. godz. 18.

Koncerty

Koncerty orkiestr wojskowych na pl. Zamkowym będą poprzedzały oficjalne uroczystości z okazji Dnia Flagi (początek koncertu o godz. 10.30) i w piątek z okazji Święta Narodowego 3 Maja (o godz. 11.30). Jednego i drugiego dnia po zakończeniu ceremonii żołnierze kompanii reprezentacyjnej i orkiestry wojskowej przemaszerują do Pałacu Prezydenckiego.

Na czwartek, na godz. 19.30 zaplanowano koncert polskiej i czeskiej orkiestry wojskowej przy Pałacu Prezydenckim, a na piątek, na godz. 14.30 - występ zespołu artystycznego Wojska Polskiego na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

W PIĄTEK BIEGNĄ

W piątek odbędzie się XXIII. Bieg Konstytucji 3 Maja. Uczestnicy wystartują o godz. 11.00 z ul. Rozbrat. Ponadto na 21.00 zaplanowano pierwszy w tym roku pokaz Multimedialnych Fontann Na Podzamczu.

Tu przeczytasz jak będzie wyglądał.

SOBOTA z Marynarką Wojenną

W sobotę odbędzie się festyn pod hasłem "Warszawa - cała naprzód" przygotowany przez Marynarkę Wojenną. Zobaczyć będzie można np. nowoczesną torpedę do zwalczania okrętów podwodnych MU-90, sonary, pojazdy podwodne, mobilną komorę dekompresyjną i sprzęt nurkowy, w tym unikatowe amagnetyczne aparaty używane przez płetwonurków-minerów. Do tego zaplanowano występy marynarskiej orkiestry i kompanii reprezentacyjnej. Finałem imprezy będzie prezentacja i wodowanie wydanej przez NBP okolicznościowej monety z wizerunkiem niszczyciela rakietowego ORP Warszawa. Jednostka służyła pod polską banderą w latach 1988-2003 i była jednym z trzech okrętów noszących tę nazwę. Dwuzłotówkę będzie można nabyć na stoisku podczas festynu.

Impreza potrwa od godz. 10 do 19 i odbędzie się przed Dowództwem Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego, a jeden z dwóch koncertów i pokazów musztry paradnej także na pl. Zamkowym. PAP/su//ec