Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Piknik, koncerty, bieg. Dziesiątki wydarzeń na stulecie niepodległości

Warszawa

ZDMNarodowe Święto Niepodległości

W najbliższy weekend czekają nas uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym mieście odbędzie się ponad 20 zgromadzeń upamiętniających to wydarzenie. Zaplanowano również dziesiątki innych wydarzeń z tej okazji.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w sobotę, 10 listopada. Na ten dzień w Warszawie zarejestrowano 15 zgromadzeń.

Do największych należy między innymi piknik historyczny organizowany przez stołeczny ratusz. Impreza odbędzie się na placu Zamkowym w godzinach 12-18, ale między 12 i 12.45 planowany jest inscenizacja przejazdu marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Kazimierza Sosnkowskiego.

Koncert dla Niepodległej

Także w sobotę na PGE Narodowym odbędzie się duży Koncert dla Niepodległej. Wydarzenie zaplanowano od godziny 17 do północy, z udziałem 42 tysięcy osób. W trakcie koncertu wykonanych zostanie 28 utworów związanych z polską historią w nowych aranżacjach. Łącznie na scenie wystąpi 30 artystów i osiem zespołów.

Inne uroczystości w sobotę

Urząd miasta zaprasza na plac Zamkowy, gdzie między 12, a 18 na stoisku promocyjnym Warszawy będą trwały warsztaty. Każdy będzie mógł samodzielnie wykonać biało-czerwony kotylion. Obok warsztatów rozmieszczą się stoiska historyczne z zabytkowym sprzętem wojskowym. Ich tajniki będą objaśniać rekonstruktorzy w mundurach z epoki. Namioty wojskowe będą tematyczne: bitwa warszawska 1920r., Wojsko Polskie 1939r., Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1943r., powstania warszawskie 1944r., Polskie Siły Zbrojne na Wschodzie 1945r., polskie misje zagraniczne 2000r.

O 11 rozpocznie się zwiedzanie Pragi z "Mapą Zabytków Niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-1939)". Na trasie spaceru znajdą się budynki powstałe w okresie międzywojnia. Będą punktem wyjścia opowieści o przemianach, jakie następowały w architekturze i urbanistyce w tej części miasta. Przewodnik, Adrian Sobieszczański, opowie o Szpitalu Praskim, gmachu Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych oraz o kamienicach wybudowanych w latach 1918 -1939.

Na 17 zaplanowano koncert pt. "Niepodległość" w wykonaniu Salonowej Orkiestry J. Straussa oraz solistów: Aleksandry Gudzio i Krzysztofa Zimnego. Koncert odbędzie się w Warszawskim Domu Technika NOT przy ul. T. Czackiego 3/5 w Warszawie

Jeśli chodzi o inne uroczystości, po południu (od 18.30 do 20.30) odbędzie się Capstrzyk Niepodległości połączony z Apelem Pamięci. Natomiast o 19 planowana jest ceremonia odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Poza tym, cztery zgromadzenia odbędą się pod hasłem "Obrona demokracji w Polsce", w godzinach 18-22. Wszystkie planowane są w pobliżu uroczystości państwowych: na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Królewskiej, przy Pasażu Niżyńskiego przy Królewskiej, na skwerze księdza Twardowskiego oraz w Ogrodzie Saskim.

Uroczystości miejskie i państwowe (niedziela)

11 listopada po godzinie 11 na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert oraz pokaz musztry paradnej. W samo południe odbędzie się uroczysta odprawa warty i apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a po godzinie 13 nastąpi przemarsz pododdziałów i grup rekonstrukcyjnych od Krakowskiego Przedmieścia, Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego.

W tym czasie prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przy pomniku marszałka Piłsudskiego, a dalsze uroczystości z jego udziałem odbędą się na Zamku Królewskim. Tam odbędzie się uroczystość wręczenia Orderów Orła Białego nadanych pośmiertnie 25 wybitnym Polakom.

Na godzinę 13 zaplanowane jest oficjalne odsłonięcie pomnika Ignacego Daszyńskiego przy Placu Na Rozdrożu.

W niedzielę, w godzinach 14-18 planowany jest także marsz państwowy, zapowiedziany przez prezydenta i premiera Mateusza Morawieckiego po tym, jak prezydent Warszawy zakazała marszu narodowców.

Zgromadzenie organizowane przez Dowództwo Garnizonu Warszawa - przejdzie na trasie od ronda Dmowskiego, przez most Poniatowskiego do ronda Waszyngtona.

Inne zgromadzenia (niedziela)

W tym samym czasie (od godziny 10 do 14) odbywać się będą imprezy i zgromadzenia patriotyczne. Jedno z najliczniejszych zarejestrowano przy Sejmie przy Wiejskiej. Przewiduje się w nim udział 400 osób. Uczestnicy zamierzali dołączyć do marszu państwowego.

W niedzielę też zaplanowana została manifestacja antyfaszystowska na około pięć tysięcy uczestników, zwołana pod hasłem "Za wolność waszą i naszą". Uczestnicy w godzinach 13-17 zamierzają przejść z placu Unii Lubelskiej, Marszałkowską, placem Konstytucji, Piękną, Alejami Ujazdowskimi do placu Trzech Krzyży.

O godzinie 12 w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22 odbędzie się spotkanie z Powstańcami Warszawskimi. Jest to inicjatywa Pani Wandy Traczyk-Stawskiej,

Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokazy filmów przedstawiających wydarzenia sprzed stu lat.

Bieg Niepodległości (niedziela)

W niedzielę odbędzie się także Bieg Niepodległości w godzinach 10-15. Podobnie jak w latach poprzednich, trasa biegu poprowadzona została aleją Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ulicą Chałubińskiego i fragmentem alei Niepodległości. Biegacze i zawodnicy na wózkach zawrócą na wysokości Rakowieckiej i tą samą trasą wrócą na Stawki.

Wykaz wszystkich wydarzeń związanych z Narodowym Świętem Niepodległości znajduje się na stronie: www.niepodlegla.gov.pl

Informowaliśmy również o odwołaniu ratusza od decyzji sądu w sprawie zakazu marszu narodowców:

Gronkiewicz-Waltz o "martwym przepisie"TVN24
wideo 2/4

mp/kw/PAP