Pijany chciał wieźć dzieci na zieloną szkołę

Warszawa

TVN24Inspektorzy bardzo szczegółowo kontrolują autokary

Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczął akcję sprawdzania autokarów, którymi jeżdżą dzieci i młodzież na tzw. zielone szkoły. Pierwsze efekty już są. Inspektorzy uniemożliwili jazdę kierowcy, który przyznał, że dzień wcześniej spożywał alkohol.

Jak poinformował PAP rzecznik GITD Alvin Gajadhur, w poniedziałek rano inspektorzy transportu drogowego kontrolowali autokary przed szkołą podstawową w Warszawie.

Kontroli poddano łącznie dziewięć autokarów. Kierowca jednego z nich był w stanie po spożyciu alkoholu. W wydychanym powietrzu miał 0,38 promila alkoholu. 51-letni mężczyzna przyznał się, że wczoraj wieczorem spożywał alkohol. Został przekazany funkcjonariuszom policji - powiedział rzecznik. Przypomniał, że inspekcja drogowa prowadzi akcję Bezpieczny autokar od prawie dziewięciu lat. Przypomniał, że szkoły i rodzice mogą się zwrócić do inspekcji, by sprawdziła autokary. Kontrole odbywają się w miejscu odjazdu autokaru lub wojewódzkie inspektoraty wyznaczają stałe punkty kontroli, na które autokar może podjechać przed wyjazdem. Inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość osób prowadzących pojazdy - powiedział Gajadhur. Jak zaznaczył, przez ostatnie lata widać wzrost świadomości kierowców i przewoźników, którzy w coraz większym stopniu przestrzegają obowiązujących przepisów transportowych i dbają o to, aby tabor był sprawny. Przypadki zatrzymania nietrzeźwych kierowców odnotowujemy bardzo rzadko - powiedział rzecznik.

PAP/bf