Piesi i rowerzyści odetchną z ulgą. Budują nowe zebry i ścieżki rowerowe

[object Object]
Drogowcy wytyczają naziemne przejście dla pieszychTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Ruszyły prace przy wytyczeniu przejścia naziemnego na Czerniakowskiej przy ul. Chełmskiej. Ale to nie jedyne zmiany w tym rejonie. Powsińska zyska ścieżkę rowerową, a cztery skrzyżowania zostaną przebudowane.

Jeszcze parę lat temu Zarząd Dróg Miejskich chwalił się odbudową kolejnych kładek. Miały być wygodne i funkcjonalne. Szybko jednak okazało się, że nie do końca spełniają swoją rolę. Walka z zepsutymi windami była codziennością, a wspinanie po schodach, żeby przejść z jednej strony ulicy na drugą nie wzbudzało aż takiego entuzjazmu, jak u urzędników.

Wreszcie zdecydowano, że miasto postawi na przejścia naziemne, czego efekty mamy między innymi w Alejach Jerozolimskich i Emilii Plater, a wkrótce także na Czerniakowskiej.

Od poniedziałku wytyczane są tam zebry. Dzięki temu do dyspozycji pieszych będzie nie tylko kładka, ale także zebra na wysokości ul. Chełmskiej.

W ramach prac drogowcy postawią sygnalizację świetlną, a także wyznaczone zostaną przejazdy rowerowe. Jak informuje na swojej stronie ZDM, dzięki korekcie łuków skrzyżowania, uspokojony zostanie ruch. - Przełoży się to na poprawę bezpieczeństwa pieszych- zapewniają urzędnicy.

Skrzyżowanie zostanie dodatkowo zabezpieczone przed nielegalnym parkowaniem za pomocą słupków.

Będą korki?

Część kierowców może uważać, że przez nowe zebry utkną w korkach. Urzędnicy zapewniają, że nie spodziewają się zauważalnych zmian w przepustowości ruchu kołowego. - Ruch na wlocie ul. Czerniakowskiej w kierunku południowym będzie dozowany przez skrzyżowanie z ul. Gagarina. Również w przeciwnym kierunku przepustowość ulicy ogranicza skrzyżowanie z ul. Gagarina - zapewniają, i dodaję, że wprowadzane zmiany mogą wręcz pozwolić na rozładowanie zatoru, jaki tworzy się przed tym skrzyżowaniem w godzinach szczytu.

Prace mają potrwać około dwóch miesięcy i pochłoną ponad 900 tysięcy złotych.

Zmiany na Czerniakowskiej i Powsińskiejtargeo.pl

Budują ścieżkę i przebudują skrzyżowania

To nie jedyne zmiany w ty rejonie. Od około dwóch tygodni drogowcy wytyczają ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Powsińskiej i Czerniakowskiej - około 2,5 km.

W ramach prac przebudowane zostaną cztery skrzyżowania. - Sygnalizacje przy ul. Idzikowskiego/Gołkowskiej, ul. św. Bonifacego, pętli Sadyba i ul. Nałęczowskiej/Augustówka zostaną zmodernizowane i przystosowanie do "zielonej fali" – zapowiadają urzędnicy.

Dodatkowo, na skrzyżowaniu z ul. św. Bonifacego pojawi się nowe przejście dla pieszych.

Nowa sygnalizacja ma zostać zamontowana również na skrzyżowaniu przy ul. Okrężnej (przy Skwerze Ormiańskim). Według zapewnień urzędników, kierowcy będą mogli bezpiecznie skręcić w lewo lub przejechać przez ul. Powsińską, zaś piesi zyskają nowe przejście naziemne przez tę ulicę. Dodają także, że sygnalizacja na Okrężnej będzie skoordynowana z sąsiednimi skrzyżowaniami.

Koszt inwestycji to około 8 mln 671 tysięcy złotych.

To nie koniec

Zakończenie robót planowane jest w październiku. To jednak nie koniec prac. W przyszłym roku planowana jest ich kontynuacja na ul. Wiertniczej do al. Wilanowskiej.

su/pm

Pozostałe wiadomości