Piesi górą przy Centralnym

zdm.waw.plPrzebudują skrzyżowanie E. Plater i Al. Jerozolimskich

Jeszcze tej jesieni przy Dworcu Centralnym u zbiegu ul. E. Plater i Alej Jerozolimskich pojawią się "zebry" - zapowiada stołeczny ratusz. Drogowcy ogłosili właśnie przetarg na przebudowę tego skrzyżowania.

Dzięki tym zmianom, będzie łatwiej dostać się z Dworca Centralnego na wysepkę tramwajową, drugą stronę Al. Jerozolimskich, a także na stację Warszawa Śródmieście.

Zarząd Dróg Miejskich przygotował projekt dwóch naziemnych przejść – jedno przez Al. Jerozolimskie wzdłuż ul. E. Plater po zachodniej stronie skrzyżowania (bliżej ronda Czterdziestolatka), drugie przez ul. E. Plater wzdłuż Alej po północnej stronie skrzyżowania (czyli obok złotych Tarasów).

O planach ratusza wobec tego miejsca informowaliśmy już na tvnwarszawa.pl.

- Chcemy likwidować bariery dla pieszych, zwłaszcza w centrum miasta, gdzie ruch pieszy powinien być uprzywilejowany – mówi Renata Kaznowska, nowa wiceprezydent Warszawy. - Dlatego jeszcze w tym roku skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i E. Plater się zmieni - dodaje.

Będą też przejazdy rowerowe

Nowe przejścia zostaną wyposażone w azyle między jezdniami i przejazdy rowerowe. Te ostatnie w kierunku północnym połączą się z pasami rowerowymi na ul. E. Plater, zaś na odcinku od ul. Nowogrodzkiej do Al. Jerozolimskich zostanie dopuszczony dwukierunkowy ruch rowerów. Co ruchem zmotoryzowanych? Jak informuje ratusz, na skrzyżowaniu pojawią się wyspy kanalizujące ruch, oraz pasy prowadzące, które mają ułatwiać opuszczenie skrzyżowania. ZDM zapowiada także, że program sygnalizacji świetlnej będzie dostosowany do natężenia ruchu. Budowa nowych "zebr" nie oznacza likwidacji przejść podziemnych. Te pozostaną czynne.

Nowe "zebry" w Al. JerozolimskichUM

Jak informuje ZDM, wykonawca wyłoniony w ogłoszonym właśnie przetargu będzie miał czas na realizację zadania do 15 grudnia.

Wkrótce oprócz przejść podziemnych mają pojawić "zebry" w Al. Jerozolimskich i E. Plater:

Ul. Emilii Plater zyska nowe przejścia
Ul. Emilii Plater zyska nowe przejściaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

skw/b

Źródło zdjęcia głównego: zdm.waw.pl

Pozostałe wiadomości