Piesi giną na pasach. Ratusz chce to zmienić

Warszawa

Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM
Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM
Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM
Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM
Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM
Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM
Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM
Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM
Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM
Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM
Konferencja ws. bezpieczeństwa pieszych | ZDM

Zmiany w organizacji ruchu, budowa aktywnych przejść, zwężanie jezdni i dodatkowe oświetlenie - takie plany ma ratusz, by poprawić bezpieczeństwo pieszych na warszawskich ulicach.

"Priorytet - bezpieczeństwo" - pod takim hasłem władze miasta zorganizowały w piątek konferencję prasową. Wzięli w niej udział: odpowiedzialna za drogownictwo wiceprezydent Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski i Michał Domaradzki - wiceszef miejskiego Biura Polityki Mobilności. Ten ostatni niedawno udzielił wywiadu tvnwarszawa.pl.

Urzędnicy przypomnieli, że z ubiegłorocznego raportu o stanie bezpieczeństwa drogowego wynika, że blisko 70 proc. najechań na pieszych miało miejsce na przejściach. Czyli tam, gdzie teoretycznie powinni czuć się najbardziej bezpieczni.

Jak to zmienić? Drogowcy jeszcze w tym roku zaplanowali kilkaset modernizacji poprawiających bezpieczeństwo na zebrach. To przede wszystkich poprawa oświetlenia pasów, widoczności na przejściach, budowa progów zwalniających, azyli i sygnalizacji świetlnych.

Duże zmiany

"Prace już się rozpoczęły. W al. Lotników, na odcinku od al. Wilanowskiej do Modzelewskiego wybudowane zostały azyle na przejściach dla pieszych. Trwają prace na przejściu przy skrzyżowaniu Zamienieckiej i Sulejkowskiej, gdzie również powstanie azyl" – przypominają pracownicy ZDM.

Działania trwają też na innych ulicach. Drogowcy wskazują między innymi nowe przejście na Lubelskiej, azyle na Kłobuckiej czy budowane niebawem progi zwalniające na Półksiężyca.

Większe prace - jak podkreślają - zaplanowano na Rakowieckiej, w rejonie przejść przy Kieleckiej i Opoczyńskiej. "Poprawiona zostanie widoczność przed przejściem poprzez zastosowanie wyspy przy krawężnikach i słupków blokujących" - precyzują urzędnicy.

Zmiany czekają też ulicę Rozbrat, gdzie zaplanowano uporządkowanie parkowania, zwężenie jezdni w rejonie przejść i wyposażenie ich w azyle.

Aktywne przejścia

Wkrótce rozstrzygnięty zostanie przetarg na budowę aktywnych przejść. Ostrzegają one kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Pierwsze takie przejście zamontowano w ubiegłym roku na Kondratowicza przy Parku Bródnowskim. Teraz powstaną one w 17 kolejnych miejscach.

Będą to m.in.: Grzybowska (przed Ciepłą), skrzyżowanie Modlińskiej z Drogową, Mickiewicza z Mierosławskiego, Powstańców Śląskich z Pirenejską czy Wybrzeże Helskie pod mostem Śląsko-Dąbrowskim. ZDM zapowiada, że wszystkie nowe aktywne przejścia powinny być gotowe do połowy października.

Nowe oświetlenie

Ale to nie wszystko. W najbliższym czasie ratusz planuje też doświetlić 250 pasów w 16 dzielnicach. "To jedno z priorytetowych działań poprawiających bezpieczeństwo pieszych" - przekonują urzędnicy.

Oświetlenie zyskają "zebry" m.in. na Białołęce (np. na Marywilskiej, Płochocińskiej), Bielanach (na Kasprowicza, Perzyńskiego), Mokotowie (na Krasickiego, Śródziemnomorskiej, Kazimierzowskiej), Ochocie (na ul. Białobrzeskiej, Szczęśliwickiej), Pradze-Południe (na Chłopickiego, Łukowskiej, Międzynarodowej), Pradze-Północ (na Szwedzkiej), w Wawrze (na Patriotów, w al. Dzieci Polskich), we Włochach (na 1 Sierpnia, Bolesława Chrobrego), na Woli (na Płockiej, Jana Olbrachta).

Nowe lampy we wszystkich planowanych miejscach mają zaświecić się do końca października.

Sprawdzą ponad tysiąc "zebr"

W tym roku kontynuowany ma być też audyt przejść dla pieszych. "Ubiegłoroczny obejmujący 930 przejść, zakończył się opracowaniem zaleceń do wdrożenia. Najczęściej występującym problemem okazała się ograniczona widoczność z uwagi na parkowanie pojazdów" – przypominają drogowcy.

W piątek audyt rozpoczął się na Targówku. Sprawdzono przejścia m.in. na ulicy Łojewskiej, gdzie w ostatnich latach doszło do dwóch potrąceń pieszych i śmiertelnego wypadku.

Co sprawdzają audytorzy? Punktów jest kilka. Przede wszystkim oświetlenie w rejonie przejścia i obowiązującą tam organizację ruchu.

"Podstawą audytu są wizje lokalne przeprowadzane przez audytora w terenie, na konkretnym przejściu. Odbywają się one od poniedziałku do soboty, wykluczając czas opadów" - informuje ZDM.

Oprócz Targówka, audyt ma objąć też Mokotów, Ursynów i Bielany. Łącznie kontrolerzy sprawdzą 1069 przejść. Ich praca ma zakończyć się w połowie grudnia.

O poprawie bezpieczeństwa pieszych rozmawialiśmy z Michałem Domaradzkim:

kw/pm