Pies, bagaż i rower za darmo w pociągach Kolei Mazowieckich

Warszawa

TVN24Zmiany w taryfie KM

W pociągach Kolei Mazowieckich będziemy mogli za darmo przewozić psa, bagaż i rower. Tańszy będzie również bilet rodzinny. To tylko dwie z kilku zmian, które wprowadzi przewoźnik.

Nowa taryfa ma obowiązywać od 1 września. Z 33 do 35 proc. ma wzrosnąć ulga na przejazdy dzieci do 16 lat w ramach biletu rodzinnego.

Kolejna zmiana to darmowy przewóz psa, bagażu i roweru. Dotychczas trzeba było zapłacić 3 złote za jednorazowy przejazd. Nowością ma być bilet sieciowy imienny, z kolei bilet na przejazd ”tam i z powrotem” ma być dostępny z ulgą 15 proc. na przejazd z powrotem. Bilety z ulgami KM-26 i KM-60 mają być zlikwidowane i zastąpione biletem (KM-35) ze zniżką 35 proc.

W bilecie wycieczkowym dotychczas stosowane ulgi (15 proc. na przejazd w jedną stronę i 33 proc. na przejazd w dwie strony) zostaną zastąpione opłatami zryczałtowanymi; oznacza to, że cena biletu wycieczkowego powrotnego wyniesie dwukrotność ceny biletu na przejazd w jedną stronę.

Inne ulgi w bilecie grupowym

W ofertach specjalnych będą tylko i wyłącznie ulgi ustawowe: 37 proc., 49 proc., 51 proc., 78 proc., 93 proc., 95 proc. i 100 proc. Dotyczy to ofert:Warszawa Wschodnia - Góra Kalwaria,Warszawa Wschodnia - Płock na pociąg Mazovia,Warszawa Zachodnia - Otwock - Warszawa Zachodnia.

Jak informują Koleje Mazowieckie bilet abonamentowy będzie wydawany według taryfy normalnej, jak również z możliwością zakupu biletu na każdą odległość taryfową.

Zmiany również w bilecie grupowym. Nie będzie już ulgi 50 proc. dla każdego pasażera z grupy. Teraz jedynymi ulgami mają być te ustawowe. Oznacza to, że będą one naliczane indywidualnie dla każdego z członków grupy. Ponadto uproszczona zostanie odprawa poprzez odstąpienie od stosowania druku Karty przejazdu grupy. Bez zmian pozostaje bezpłatny przejazd opiekuna.

bf//ec