Pierwszy prezydencki podpis Trzaskowskiego

Warszawa

UM / FacebookPierwszy podpis nowego prezydenta pod projektem uchwała

Rafał Trzaskowski złożył swój pierwszy prezydencki podpis. Sygnował projekt uchwały Rady Warszawy dotyczącej tak zwanej obrony miasta przed skutkami "lex deweloper".

Rafał Trzaskowski został w czwartek podczas inauguracyjnej sesji Rady Warszawy zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Później ustępująca ze stanowiska Hanna Gronkiewicz-Waltz przekazała gabinet swojemu następcy.

Pierwszego dnia urzędowania prezydent podpisał projekt uchwały rady pozwalającej na zaskarżenie rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody mazowieckiego, który w październiku uchylił jeden z zapisów uchwały dotyczącej lokalnych standardów urbanistycznych.

Ochrona przed "lex deweloper"

Lokalne standardy urbanistyczne zostały przyjęte, by ograniczyć skutki działania "lex deweloper", czyli ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Celem specustawy było skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku. Wywołała jednak obawy, że będzie wykorzystywana do chaotycznej zabudowy mieszkaniowej w miejscach bez odpowiedniej infrastruktury miejskiej.

Warszawa jako pierwsze miasto zdecydowała się na przyjęcie regulacji, które -wyznaczając dodatkowe obostrzenia deweloperom - mają ochronić miasto przed konsekwencjami niekontrolowanej zabudowy. Dokument został przygotowany na zlecenie byłej prezydent Gronkiewicz-Waltz. Uchwałę określającą owe standardy warszawscy radni przyjęli 30 sierpnia.

Sporny zapis

Uchwała składa się z trzech paragrafów. Pierwszy określa standardy dla inwestycji mieszkaniowych. Między innymi liczbę kondygnacji czy miejsc parkingowych dla samochodów i rowerów, a także odległość budynku od obiektów użyteczności publicznej i istotnych elementów miejskiej infrastruktury, w zależności od lokalizacji inwestycji. Drugi reguluje standardy dla inwestycji towarzyszących, czyli dróg publicznych, przystanków, placówek kulturalnych i opieki zdrowotnej, szkół, przedszkoli, obiektów sportowych, terenów zielonych czy nawet obiektów handlowych, o ile służą one obsłudze lokatorów budynków mieszkaniowych. Ostatni dotyczy przepisów ogólnych.

ZOBACZ, CO TRZASKOWSKI MÓWIŁ O "LEX DEWELOPER" W TRAKCIE KAMPANII

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera uchylił paragraf drugi. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia argumentował, że miasto wykroczyło poza swoje kompetencje regulując kwestię inwestycji towarzyszących.

Z interpretacją wojewody nie zgadzają się urzędnicy ratusza. - Jest ona literalnie niezgodna ze specustawą, która w paragrafie 20 wskazuje, że można ustalać standardy dla inwestycji towarzyszących. Co więcej, w uzasadnieniu jest to powiedziane wprost - zaznacza Marlena Happach, szefowa Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w ratuszu.

- Nie do końca rozumiemy decyzję wojewody, a jeżeli w różny sposób interpretujemy ten sam przepis, to należy się zwrócić do sądu o rozstrzygnięcie - wyjaśniła.

Rafał Trzaskowski był w czwartek gościem "Faktów po Faktach", gdzie mówił o swoich pierwszych trzech decyzjach:

Trzaskowski o pierwszych decyzjachTVN24
wideo 2/4

kk/mś