Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Pierwszy pociąg na stacji Lotnisko Chopina

Najnowsze

PKP PLKPierwszy pociąg na stacji Lotnisko Okęcie

Pierwszy pociąg wjechał na podziemną stację Warszawa-Lotnisko Chopina. Na razie bez pasażerów. Ci będą musieli poczekać do czerwca.

- W piątek 20 kwietnia 2012 roku o 22:35 pierwszy raz otworzyły się drzwi pociągu pasażerskiego, który wjechał na podziemną stację Warszawa Lotnisko Chopina – ogłosił Maciej Dutkiewicz z Centrum Realizacji Inwestycji.

Dla maszynistów

Pasażerowie do niego jednak ani nie wsiedli, ani z niego nie wysiedli. Za to na stacji czekali urzędnicy i robotnicy. Jak tłumaczą kolejarze, to był przejazd techniczny. – W celu zapoznania się maszynistów z trasą – wyjaśnia Dutkiewicz.

Do testu wybrano pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej, żeby sprawdzić system sterowania ruchem i urządzenia energetyczne. Zdaniem kolejarzy próba techniczna okazała się w pełni udana. -Przeprowadzono jazdy próbne po obu torach łącznicy kolejowej. Połączenie kolejowe jest już w pełni przygotowane do uzyskania pozwolenia na użytkowanie – zapewnia Dutkiewicz.

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli kolejarzy, pierwszy pociąg z pasażerami dojedzie na lotnisko Chopina 1 czerwca, czyli dopiero na tydzień przed pierwszym meczem Euro 2012. - Robimy wszystko, żeby pasażerowie mogli korzystać z tej stacji przed mistrzostwami - mówi Dutkiewicz.

Tunel z opóźnieniem

Prace związane z budową trwają od kilku lat. Według pierwszych planów, miał on być ukończony już w 2005 roku. Opóźnienie było spowodowane przez czeską spółkę Sudop, która przygotowywała projekt tunelu, którym przebiegną tory. Przygotowanie projektu miało zająć sześć miesięcy, a ciągnęło się dwa lata. W końcu PKP PLK odebrały firmie to zlecenie. W październiku 2009 r. kolejarze podpisywali umowę z konsorcjum, którego liderem jest spółka Bilfinger Berger. Zapowiadano, że pierwsze pociągi pojadą na lotnisko jesienią 2011 r. W maju 2011 r. prezes PKP PLK Zbigniew Szafrański mówił, że pasażerowie skorzystają z połączenia w grudniu. Jednak prace przeciągnęły się jeszcze bardziej. Zdaniem PLK, wszystko przez zanieczyszczeń gruntów wymagających utylizacji, niezinwentaryzowane podziemne obiekty i ostrą zimę.

Z myślą o połączeniu z lotniskiem Szybka Kolej Miejska kupiła 13 nowoczesnych pociągów, które mogą na raz zabrać około tysiąca pasażerów.

ran/par

Źródło zdjęcia głównego: PKP PLK