Pierwszy na świecie grodzony hotel, czyli absurd reprywatyzacyjny

Odgrodzona działka przy hotelu
Odgrodzona działka przy hotelu
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Odgrodzona działka przy hoteluMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Warszawa słynie z największej liczby grodzonych osiedli wśród europejskich miast. Teraz poszliśmy o krok dalej - mamy pierwszy grodzony hotel. To kolejny zaskakujący efekt perypetii z dekretem Bieruta i reprywatyzacją.

- Dobrze, że zatrzymałem się w innym hotelu - śmieje się turysta z Anglii, robiąc selfie z pałacem Kultury w tle. I wskazuje placem na płot, którym kilka tygodni temu ktoś pieczołowicie wygrodził kawałek parkingu przed wejściem do hotelu przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z Marszałkowską. Absurd w samym centrum miasta dziwi nie tylko turystów - warszawiacy też pukają się w czoło.

Słowo - klucz: reprywatyzacja

Hotel nie został kompletnie odcięty od świata. Między ogrodzeniem a ścianą jest wąski przesmyk. Goście przeciskają się nim z walizkami, a ci, którzy czekają np. na taksówkę, stoją w nim ściśnięci. Przed sam hotel żaden samochód nie podjedzie, bo teren jest ogrodzony.

Na płocie żadnego wyjaśnienia; tylko tabliczka "Teren prywatny. Wstęp wzbroniony". Wokół kręci się zmarznięty ochroniarz, który podpowiada zagubionym turystom, jak dostać się do Metropolu. - Spadkobierca odzyskał - rzuca, gdy pytamy, o co chodzi z płotem. I dodaje: - Musimy sobie radzić, dopóki właściciele się nie dogadają.

Bo przedziwna sytuacja na parkingu to nic innego, jak kolejny absurd z warszawską reprywatyzacją w tle. - Działkę odzyskał pan Aleksander Grabiński - informuje Krystyna Beninger, przedstawicielka Metropolu.

Grabiński to postać od lat związana z reprywatyzacją. Od prawników i handlarzy roszczeń odróżniało go jednak to, że naprawdę walczył o odzyskanie czegoś, co kiedyś należało do jego przodków. Był też prezesem zrzeszającego spadkobierców stowarzyszenia "Dekretowiec". Był, bo niedawno zmarł. Płot postawili jego spadkobiercy.

Kolegium uchyla służebność

O zwrot kawałka parkingu Grabieński walczył od... 1993 roku. W końcu wygrał. - Działka została zwrócona 27 kwietnia 2010 roku - potwierdza Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza. I od razu zastrzega, że miasto próbowało zapobiec sytuacji, która skończyła się płotem przed wejściem. - W decyzji był zapis o służebności drogi, ale Samorządowe Kolegium Odwoławcze go uchyliło - informuje.

O kulisach zwrotu działki w 2015 roku Grabiński mówił w rozmowie z "Gazetą Stołeczną":

"Mimo trwania sprawy dekretowej, miasto sprzedało udziały w firmie Hotele Syrena (do której należał Metropol). Niedawno odzyskałem formalnie fragment parkingu przed hotelem. A właściwie to wymusiłem zwrot na ratuszu. Latami nie chciano oddać parkingu. Za prezydentury Lecha Kaczyńskiego urzędnik twierdził w decyzji odmownej, że moja działka nie istnieje."

Opowiadał również, jak sąd stwierdził, że urząd prowadzi postępowanie w sposób nieefektywny i rażąco przewlekły, bo "opieszałe, niesprawne i nieskuteczne postępowanie trwa prawie 20 lat.

W jego opinii urząd miał zlekceważyć kilkanaście wyroków sądów administracyjnych i cztery wyroki trybunału w Strasburgu. "Rząd RP wypłacił w tej sprawie łącznie ponad 260 tys. zł kary. Urząd działa sprzecznie z przepisami prawa" – mówił Grabieński.

Nie dogadali się

Przedstawiciele hotelu o płocie rozmawiać nie chcą. Słyszymy tylko, że odkąd się pojawił, gościom potrzebne jest dodatkowe wsparcie pracowników. Co dalej? - Rozmowy ze spadkobiercami trwały kilka lat. Nie chcemy tego komentować, nie będziemy prowadzić dialogu przez media – ucina przedstawiciel Metropolu Krzysztof Sadurski.

Z rodziną Grabińskich nie udało nam się skontaktować.

Klaudia Ziółkowska

Pozostałe wiadomości

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl