Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Pierwszy koncert był magiczny. Dziś znów zaczarują na Narodowym

  Najnowsze


  Angielska grupa pop-rockowa Coldplay wystąpi w niedzielę na Stadionie Narodowym. Zespół przyjedzie do Polski w ramach europejskiej trasy koncertowej promującej album "A Head Full of Dreams".

  Brytyjski zespół po raz drugi zagra na stołecznym Stadionie Narodowym - poprzednio wystąpił w Warszawie w 2012 r. podczas tournee z okazji wydania płyty "Mylo Xyloto". Występ wzbudził wielki entuzjazm fanów i miał spektakularną oprawę. Był też jednym z pierwszych koncertów na nowej arenie.

  Rok wcześniej Coldplay był jednym z headlinerów Open'er Festivalu.

  Tym razem grupa promuje "A Head Full of Dreams", swój siódmy album, wydany w 2015 r. W nagraniu uczestniczyli także zaproszeni goście: Beyonce, Noel Gallgher, Merry Clayton czy Gwyneth Partrow. Prace nad nim rozpoczęły się jeszcze w czasie, gdy Coldplay promował swoją poprzednią pracę, wydaną w 2014 r. pod tytułem "Ghost Stories". Jak przekonywali muzycy w wywiadach, nowa płyta ma się do poprzedniczki jak "noc do dnia", podkreślając różnice w tonie obu albumów. Wokalista Chris Martin zdradzał, że zespół chce nagrać "podnoszący na duchu" materiał.

  Miliony sprzedanych płyt

  Grupa została założona w 1996 r. na University of College London przez Chrisa Martina i Jonny'ego Bucklanda. Po dwóch latach prób, zmian nazw i przetasowań w składzie grupy, przyjęto nazwę Coldplay i nagrano pierwsze piosenki, które złożyły się na EP-kę pt. "Safety", wydaną w kilkuset egzemplarzach. "Parachutes", debiutancki album Coldplay trafił do sklepów w 2000 r., a zespół ruszył w swoją pierwszą trasę koncertową, w trakcie której wystąpił m.in. na festiwalu Glastonbury. Ogromną popularnością cieszył się m.in. singiel "Yellow".

  Rok później zespół nagrał kolejną płytę, "A Rush of Blood to the Head", promowaną przez single "In My Place" i "Clocks" i ruszył w kolejną światową trasę koncertową. Coldplay zamienił się w muzyczną instytucję, jeden z najpopularniejszych zespołów pop-rockowych. Spektakularnym sukcesem okazał się następny album grupy "X and Y", dzięki popularności piosenek "Fix You" i "Talk" sprzedał się w nakładzie ponad 8 mln egzemplarzy.

  Wielka atrakcja koncertowa

  Zespół wystąpił na najważniejszych muzycznych festiwalach, Glastonbury, Coachella czy Wyspie Wight, a w 2005 r. podczas koncertu "Live 8" w Londynie. Kolejne płyty - "Viva la Vida", "Mylo Xyloto" i "Ghost Stories" - umacniały Coldplay na pozycji jednej z największych atrakcji koncertowych świata muzyki rozrywkowej.

  Zanim w niedzielę wieczorem na scenę wyjdą muzycy Coldplay, dla widowni zagrają Lyves i Tove Lo.

  Pierwszy koncert Coldplay na Narodowym:

  Wrażenia uczestników koncertu w 2012 rokuarchiwum TVN24

  PAP/b