Pierwszy dzień z nowym rozkładem jazdy

Warszawa

| zumi.plfot

Zmienione godziny kursowania, mniej pociągów i dłuższe czasy podróży - o północy z poniedziałku na wtorek w życie wszedł nowy rozkład jazdy kolei. Pomimo obaw zwiaząnych z poprzednimi zmianami, na razie nie ma chaosu na dworcach.

Reporterzy TVN Warszawa od rana sprawdzają sytuację w Skierniewicach, Żyrardowie, Legionowie i na Dworcu Centralnym. Jak informują, wiele pociągów jest wydłużonych i wszyscy pasażerowie bez problemu mogą dojechać do stolicy. Nie ma powtórki z grudniowych zmian, kiedy wielu pasażerów nie mieściło się do skróconych składów, marzło i klęło na czym świat stoi.

Ale internauci zwracają uwagę na spore opóźnienia przerzedzonych składów

Korekta do maja

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać do końca maja. Zmiany w kursowaniu pociągów są mniejsze niż w przypadku tych wprowadzanych w grudniu. Jednak szczególnie na liniach dalekobieżnych, są dość znaczące.

- Z Warszawy do Krakowa zamiast 2 godz. 40 minut, podróż zajmie nam 3 godz. 15 minut. Do Łodzi zamiast 1 godz. 40 minut, pociąg będzie jechał około dwóch godzin - podaje przykłady Małgorzata Sitkowska, rzeczniczka PKP Intercity. - Wydłużenie czasu podróży wynika z zaplanowanych prac na torach - tłumaczy.

TLK/Intercity:

Większość zmian podyktowana jest pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych. Największe z nich są prowadzone na trasie Warszawa - Gdańsk (m.in. odcinki Legionowo - Nowy Dwór Mazowiecki - Modlin - Nasielsk, stacja Warszawa Praga) oraz Warszawa Zachodnia - Warszawa Włochy i Radziwiłłów Mazowiecki - Skierniewice wraz ze stacjami Żyrardów i Radziwiłłów Mazowiecki.

Z tego powodu zmieniły się godziny odjazdów kilkudziesięciu pociągów. Ponadto trasy wielu relacji są skrócone. Ubyło też pociągów na trasie Warszawa – Lublin, Poznań, Terespol, Białystok, Wrocław czy Bydgoszcz.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

17 pociągów w ogóle zniknęło z rozkładu. Mniej składów jeżdzi na trasie Warszawa – Katowice, Białystok, Kielce, Bydgoszcz, Poznań, Olsztyn, Zakopane, Lublin czy Wrocław.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Koleje Mazowieckie:

Spore zmiany wprowadziły także Koleje Mazowieckie. W tym przypadku wpływ na zmiany w rozkładzie mieli sami pasażerowie. Większość ich uwag została uwzględniona. Jednak nie obyło się bez zmian podyktowanych tak, jak w przypadku TLK i Intercity pracami modernizacyjnymi na torach.

Szczegóły wszystkich zmian są dostępne na stronie Kolei Mazowieckich, poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Warszawa – Skierniewice: większość pociągów jest odwołana. Niektóre kończą albo rozpoczynają trasę w Skierniewicach. Na odcinku Żyrardów – Skierniewice bilety KM są honorowane w wybranych pociągach Intercity oraz Przewozów Regionalnych.

Warszawa – Łuków: pociągi na tej trasie będą zatrzymywać się na dodatkowych stacjach. Do Koszewnicy dojedziemy pociągiem wyjeżdżającym z Siedlec o 5:11. Pasażerowie wyjeżdżający z Warszawy Zachodniej o godz. 15:10 i 16:10 przejadą przez stację w Cisiu. Tam też będzie się zatrzymywał skład wyjeżdżający z Góry Kalwarii o 16:20.

Zmieni się również godzina wyjazdu pociągu z Mińska Mazowieckiego w kierunku stolicy. Zamiast o 8:53 skład wyruszy o 9:07. W weekendy pociąg z Siedlec do Łukowa odjedzie o 20:01, a nie jak do tej pory o 19:48. Natomiast w przeciwnym kierunku odjedziemy o 6:58.

Warszawa – Łowicz: na tym odcinku kolejarze postanowili wydłużyć trasę niektórych składów. Odjeżdżając z Warszawy Wschodniej o 17:05 dojedziemy aż do Łowicza (wcześniej tylko do Sochaczewa). Na wydłużonej trasie pojedziemy też w przeciwnym kierunku wyjeżdżając z Łowicza o 21:10.

Pojawią się też nowe składy kursujące na trasie Warszawa Wileńska – Tłuszcz (wyjazd o 0:38 w dni robocze oraz w weekendy o 1:38). Niestety kolejarze zlikwidują aż cztery kursy: Tłuszcz – Warszawa Wileńska (odjazd 22:21 w przeciwnym kierunku o 3:38), Warszawa Wileńska – Wołomin (odjazd o 1:38 w przeciwnym kierunku o 2:09).

Warszawa – Dęblin: utrudnienia na tym odcinku pojawią się z powodu modernizacji trasy kolejowej ze stolicy do Skierniewic. Pasażerowie będą musieli przyzwyczaić się do specjalnego rozkładu jazdy. Ponadto część pociągów pojedzie na skróconej trasie z lub do Warszawa Falenica oraz Warszawa Gocławek.

Warszawa – Skarżysko Kamienna/Góra Kalwaria: pasażerowie zyskają dwa nowe połączenia z Góry Kalwarii do Czachówka Płd. (wyjazd o 6:11, a w przeciwnym kierunku o 6:35). W Czachówku Górnym zatrzyma się pociąg jadacy z Warszawy Wschodniej do Radomia (wyjazd o 15:58). Kolejarze postanowili też, aby pociąg z Radomia do Skarżyska Kamiennej (wyjazd o 5:24) kursował codziennie, a skład wyjeżdżający o 6:24 w weekendy.

Warszawa – Legionowo – Działdowo: do końca maja pociągi będą kursować wahadłowo, ale tylko na odcinkach: Działdowo – Mława, Konopki – Ciechanów, Ciechanów – Gąsocin, Gąsocin – Świercze, Nasielsk – Modlin, Modlin – Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Dwór Mazowiecki – Chotomów, oraz na stacji Warszawa Praga.

Ponadto większość pociągów zostanie odwołana, w ich miejsce będzie komunikacja zastępcza, a w wybranych pociągach pokrywającą trasę będą honorowane bilety KM.

Szybka Kolej Miejska:

Na zmiany powinni przygotować się również pasażerowie korzystający z podmiejskich linii S1 i S2.

SPRAWDŹ SZCZEGOŁY ZMIAN SKM

Kolejarze zapewniają, że są dobrze przygotowani do wprowadzenia zmian w rozkładzie. - Jesteśmy do tego świetnie przygotowani - mówiła w TVN24 rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska i zapewnia, że kolej nie pogrąży się w chaosie, jak to miało miejsce w grudniu.

Przewoźnicy udostępnili wykaz zmian w rozkładach na swoich stronach internetowych już kilkanaście dni temu.

Na dworcach i w kasach biletowych dla pasażerów są dostępne ulotki, w których wyszczególnione są zmiany w rozkładzie. Działają też dodatkowe punkty informacyjne.

NOWEMU ROZKŁADOWI PRZYJRZĄ SIĘ ROPORTERZY TVN WARSZAWA. WIĘCEJ W STOLICY O GODZ. 17.45.

bf/par