Pierwszy dwukierunkowy tramwaj już w Warszawie

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plPierwszy Swing Duo w stolicy

Pierwszy dwukierunkowy Swing przyjechał do Warszawy. Sześć takich pojazdów ma kursować po moście Marii Skłodowskiej-Curie.

O tym, że Swing Duo przyjedzie do stolicy pisaliśmy pod koniec lipca. Teraz szefostwo Tramwajów Warszawskich postanowiło pochwalić się nowym nabytkiem.

Dwie kabiny

- To tramwaj typu 120Na. Pozwoli na uruchomienie komunikacji na moście Marii Skłodowskiej-Curie - tłumaczy Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Swing Duo różni się kilkoma szczegółami od tych, które teraz widzimy na ulicach stolicy. Drzwi dla pasażerów są z obu stron pojazdu. - Są też dwie kabiny motorniczego. Umożliwiają zmianę kierunku jazdy bez zawracania na klasycznej pętli – wyjaśnia Powałka.

Kontrakt stulecia

Ponadto tramwaj jest wyposażony w klimatyzację, monitory LCD czy elektroniczny wyświetlacz z rozkładem jazdy. W wagonie znajduje się miejsce na automat do sprzedaży biletów.

Tramwaj dwukierunkowy będzie nowością w stolicy. Jest produkowany przez bydgoską PESĘ w ramach tzw. kontraktu stulecia (miasto zamówiło 186 tramwajów niskopodłogowych).

Sześć sztuk na most

Najwcześniej pod koniec tego roku ma obsługiwać krótki odcinek linii tramwajowej, prowadzącej od metra Młociny, przez most Marii Skłodowskiej-Curie do ulicy Myśliborskiej. – Docelowo będzie takich sześć. Będą kursowały mostem Marii Skłodowskiej-Curie. Wcześniej po północnych częściach Warszawy – zapewnia Powałka.

ran//ec