Pierwsze woonerfy powstaną na Pradze. Środkowa i Strzelecka do przebudowy

Warszawa

wawa-srodkowa-16.jpg

Miasto chce przebudować dwie praskie ulice - Środkową i Strzelecką. Pierwszy krok to ogłoszenie konkursu na koncepcję. Inwestycja to jedno działań planowanych w ramach programu rewitalizacji Pragi.

- W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji chcemy wprowadzić nową jakość przestrzeni publicznej na Pradze Północ. Metamorfozę przejdzie zwłaszcza ulica Środkowa, którą chcemy zamienić w woonerf, czyli przestrzeń łączącą funkcje deptaku, ulicy, parkingu i miejsca spotkań - zapowiada Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Uspokoją ruch

We wtorek urząd ogłosił konkurs architektoniczno-urbanistyczny na wykonanie koncepcji Środkowej i Strzeleckiej. Ruch zostanie uspokojony. Maja być bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów.

Trwają również konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogą ocenić, co warto zachować, a co trzeba zmienić. 12 czerwca odbędą się warsztaty w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Pragi przy Stalowej 28/1.

Raport z konsultacji zostanie przekazany projektantom startującym w konkursie. Wnioski o dopuszczenie do udziału w nim można składać do 19 czerwca.

Rewitalizacja Pragi

"Nadesłane prace oceni sąd konkursowy. Zdobywca I nagrody otrzyma 60 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, II nagrody - 30 tys. zł, a III - 15 tys. złotych. Ostateczne wyniki konkursu poznamy we wrześniu tego roku" - podaje urząd miasta.

Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Na ten cel do 2022 roku ratusz przeznaczy 1,4 mld zł.

CZYTAJ TEŻ O ZAWALONEJ KLATCE SCHODOWEJ BUDYNKU PRZY WILEŃSKIEJ:

Sprawa kamienicy na WileńskiejTVN24
wideo 2/7

ran/r