Pierwsze takie centrum neuroterapii w Europie

Warszawa

TVN24 , fot. ShutterstockOtwarcie Centrum Neuroterapii

W poniedziałek w Szpitalu Bródnowskim otwarcie pierwszego w Europie Interwencyjnego Centrum Neuroterapii. Celem operacji, które będą w nim wykonywane, jest podanie bezpośrednio do mózgu nanocząsteczek z lekami przeciwnowotworowymi lub domózgowe podanie terapeutycznych genów.

- Chcemy wprowadzać do mózgu pacjenta czynniki troficzne, które będą miały mieć efekt terapeutyczny. Większość chorób neurologicznych jest leczona objawowo. Dostarczając dopaminy przy chorobie Parkinsona, musimy przełamać trud dostania się tej dopaminy do mózgu, przekształcenia się jej, jak również, żeby zaczęła działać, natomiast ona działa na cały mózg. My, posługując się tymi technikami, będziemy robili infuzję prosto do miejsca, gdzie jest zapotrzebowanie czy też niedobór neuroprzekaźnika - powiedział prof. Mirosław Ząbek ze Szpitala Bródnowskiego, gdzie ma powstać pierwsze europejskie Interwencyjne Centrum Neuroterapii.

Operacja w rezonansie magnetycznym

Jak wyjaśnił prof. Ząbek, operacja podania nanocząsteczek z lekami do mózgu musi odbywać się w rezonansie magnetycznym. - Wykonujący czynności musi mieć na bieżąco monitorowanie kaniuli, która musi być wprowadzona z dokładnością stuprocentową - powiedział. - Trudnością było oczywiście pozyskanie sprzętu, który może pracować w rezonansie magnetycznym - dodał.

Sprzęt do takich operacji musi być wykonany z materiałów nieprzyciąganych przez magnes. - Niektóre elementy kupowane do tego centrum były pierwszymi w Europie - powiedział profesor.

Pierwsi pacjenci w tym roku

- Sala operacyjna jest przygotowana do prowadzenia wszelkich operacji, natomiast zamiar tego ośrodka jest taki, żeby prowadzić tutaj terapię genową mózgu. To podejście do leczenia chorób może zrewolucjonizować przyszłość metod terapeutycznych, nie tylko w chorobach zwyrodnieniowych, jak Parkinsona, ale może także w onkologii - stwierdził prof. Ząbek.

Pierwsi pacjenci mają się pojawić w Centrum już w tym roku, w jego pierwszej połowie mają zostać przeprowadzone próby kliniczne.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

mart/ja