Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Pierwsze ofiary mrozu. Zmarły cztery osoby

Warszawa

TVN24Policja apeluje o zwracanie uwagi na bezdomnych

Już cztery osoby zamarzły w tym roku w Warszawie i okolicy. Mróz jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, które na mrozie spędzają długie godziny.

Dane policji obejmują okres od początku roku i dotyczą garnizonu warszawskiego, czyli czyli Warszawy i okolicznych powiatów. - Pierwszą ofiarę znaleziono w Piasecznie na terenie pustostanu, drugą w Tłuszczu na terenie nieużytków rolnych, a trzecią w Warszawie na ulicy Brackiej - przekazał Piotr Świstak z zespołu prasowego komendy stołecznej.

Czwarta ofiara

Chwilę później musieliśmy zweryfikować ten tragiczny bilans. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację, że w poniedziałek ok. godz. 11 odnaleziono czwartą ofiarę, zwłoki 47-letniego mężczyzny w miejscowości Pęcław w gminie Góra Kalwaria. - Mężczyzna korzystał z pomocy opieki społecznej, odnalazł go człowiek, który dowoził mu obiady - poinformował Jarosław Sawicki, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie.

- Policjanci regularnie prowadzą patrole, podczas których informują o możliwościach ogrzania się dla tych, którzy na skutki mrozów są szczególnie narażone. Podobne działania prowadzi tez straż miejska i Caritas - dodał Świstak.

Również Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy centrum zarządzania kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia. Wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.

W okresie zimowym prowadzą regularne akcje, rozdają bezdomnym kubki termiczne, śpiwory, gorące posiłki:

O działaniach straży miejskiej przed sezonem zimowym mówi Monika Niżniak
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Pół tysiąca bezdomnych

Według szacunków straży miejskiej w Warszawie jest około 130 miejsc, gdzie tymczasowe schronienie znajduje około 500 bezdomnych. W centrum miasta jest około 80 takich osób. Gdy temperatura spada poniżej zera, strażnicy dowożą im odzież, obuwie, koce, trwałą żywność i ciepłe posiłki. Zeszłej zimy rozdali ich ponad 10 tysięcy. Do noclegowni i schronisk przewieźli 955 osób. 502 - do izby wytrzeźwień. Do 170 wzywano służby medycznej.

ZOBACZ JAK ŻYJĄ BEZDOMNI NA WOLI

Silne mrozy

Minus 16 stopni pokazują w poniedziałek rano termometry w Warszawie. Jak informują synoptycy, w ciągu dnia ma być już cieplej, ale nadal temperatura będzie utrzymywała się poniżej 0 stopni. IMGW ostrzega o silnych mrozach, ale miasto na razie nie wystawi koksowników, przy których mogliby się ogrzać warszawiacy.

Zamarzniętego mężczyznę odnaleziono w miejscowości Pęcław
Nick1182 /Kontakt 24

kś/b