Pierwsza taka mapa SISKOM dla niepełnosprawnych

Warszawa

| Fakty TVNfot. mapabarier.siskom.waw.pl

Do tej pory występowali tylko jako eksperci od dróg i komunikacji, teraz chcą swoją wiedzą służyć osobom na wózkach, mamom, podróżującym z wózkami dziecięcymi oraz rowerzystom. Eksperci ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji "odpalili" właśnie nowy projekt: Warszawską Mapę Barier.

Potrzeba było do tego kobiecej ręki Jolanty Żejmo, mamy niepełnosprawnego Wojtka, działającej w SISKOM i zaangażowania studentów z Uniwersytetu Warszawskiego. To oni stworzyli specjalną stronę internetową, która ma stać się pionierskim kompendium. Warszawska Mapa Barier - bo tak je nazwali - ma gromadzić wiedzę o miejscach, do których trudno niektórym dotrzeć.

A tych w stolicy nie brakuje, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl wielokrotnie. Od kilku lat opisuje je w swoich raportach fundacja MaMa. Na alarm często bije także Marek Sołtys, znany jako Szalony Wózkowicz. Razem pokazują: tędy nie da się przejechać! Dlatego to właśnie z nimi SISKOM nawiązał współpracę przy tworzeniu nowatorskiej mapy.

Przyda się projektantom

Wiedza o niedostępnych punktach nie pójdzie w las - obiecują eksperci. Mapę Barier chcą wykorzystywać w czasie konsultacji społecznych. Jeśli droga, kładka czy przejście będzie modernizowane, to do ich projektów chcą zgłaszać także pomysły, które ułatwią życie niepełnosprawnym, starszym, matkom z wózkami, a także rowerzystom.

Żeby mapa spełniła swoje zadanie i pomogła w likwidacji barier, potrzebne są informacje od Was, od warszawiaków. - Zależy nam, aby zachęcić jak najszersze grono osób do przesłania nam informacji o barierach architektonicznych w Warszawie - mówi Adam Zając, koordynator projektu, student UW, działacz SISKOMU.

Utrudnienia można zgłaszać do SISKOM bezprośrednio przez stronę WARSZAWSKIEJ MAPY BARIER.

mz