Pierwsza gwiazdka już na niebie

Warszawa

fot. sxc.hu

Planety Wenus i Jowisz to przysłowiowe pierwsze gwiazdki, które w Wigilię świąt Bożego Narodzenia kilkanaście minut po godz. 15 pojawiły się na niebie.

Pojawienie się na niebie "pierwszej gwiazdki" to w wielu polskich domach moment, kiedy zasiada się do uroczystej kolacji wigilijnej. Astronomowie radzą, by - jeśli pozwolą na to warunki pogodowe - tuż po zachodzie słońca wypatrywać gwiazdki na południowym zachodzie lub południowym wschodzie.

Czym była Gwiazda Betlejemska?

Astronomowie nadal nie są pewni, czym dokładnie była Gwiazda Betlejemska. Wspłóczesne badania prowadzą do powstania wielu naukowych, a nie religijnych hipotez.

Zasiądziemy do stołu, gdy wzejdzie Wenus

- Pierwszym obiektem, który po zachodzie słońca będzie nam towarzyszył nad zachodnim horyzontem, jest najjaśniejszy obiekt po słońcu i księżycu, jakim jest planeta Wenus, zwana gwiazdą wieczorną - wyjaśnia dr Jacek Czakański, astronom z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Jacek Czakański.

Przez ostatnie trzy miesiące Wenus nie była widoczna, znajdując się bardzo blisko słońca. Tej planety nie można teraz nie dostrzec. Nie widać jej od razu, gdy słońce schowa się za horyzont. Na pewno będzie jedną z pierwszych gwiazd, wyłaniającą się z ciemniejącego błękitu dnia. Świecić będzie dość krótko - godzinę później zgaśnie i zniknie.

... albo gdy pojawi się Mars

Ci, którzy z okna swojego mieszkania nie zobaczą południowego zachodu, mogą szukać "pierwszej gwiazdki" patrząc na południowy wschód. Tam krótko po zmroku pojawi się czwarta pod względem jasności planeta - Jowisz, który od jakiegoś czasu widoczny jest praktycznie przez całą noc. Odbija nieco mniej światła niż Wenus, więc pojawia się nieco później - 30-40 minut po zachodzie słońca.

Grudniowe niebo sprzyja obserwacjom

Astronom wskazał, że zimowe niebo sprzyja obserwacji gwiazd - widać ich więcej niż w innych porach roku. Dr Czakański zachęca, by nie ograniczać się do obserwacji gwiazd jedynie w Wigilię i jedynie po to, by zająć czymś dzieci przed wigilijną wieczerzą. Wystarczy jedna wizyta w planetarium, by poszerzyć swoją wiedzę - nie tylko o "pierwszej gwiazdce".

Tyle jajek ile gwiazd

Etnolog z Uniwersytetu Śląskiego dr Grzegorz Odoj, wskazuje, że zgodnie z dawnymi wierzeniami, gdy chmury i mgły nie pozwolą zobaczyć "pierwszej gwiazdki", nie należy się martwić - ma to oznaczać, że w kolejnym roku krowy będą dawać dużo mleka. Gdy gwiazd na niebie będzie bardzo wiele, to dobra wiadomość dla hodowców drobiu - kury dadzą tyle jajek, ile gwiazd.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNMETEO.PL

PAP/tvnmeteo.pl/usa