Pierwsi pasażerowie na Wschodnim

Najnowsze

Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plOtworzyli Dworzec Wschodni

Pierwsi pasażerowie korzystają już z wyremontowanego Dworca Wschodniego. - To jest dworzec w zupełnie nowoczesnym standardzie - przekonuje rzecznik PKP Łukasz Kurpiewski.

Drzwi wejściowe do dworca otwarte zostały punktualnie o godzinie 9:00.

Pasażerowie mogli tutaj ponownie wejść po dwóch latach przerwy - tyle własnie trwał remont jednego z dworców z któego skorzystają kibice.

Nowa jakość za 60 mln złotych

- To jest dworzec w zupełnie nowoczesnym standardzie jednocześnie przy zachowaniu brył i tego formatu architektonicznego z czasów jego powstania - przekonuje Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy PKP.

Budynek dworca to przede wszystkim połączenie szkła, aluminium i granitu. Kasy przesunięto w głąb budynku, powstały nowe klatki schodowe, wymieniono m.in. instalacje grzewcze i wentylacyjne. Zamontowano nowe wyświetlacze ledowe, system megafonowy i alarmowy.

Nie ma też już śladu po obskurnych budach – zastąpiły je szklano-aluminiowe kioski. Pojawiło się również sześć wind. Nowym elementem jest też poczekalnia dla pasażerów z biletami I klasy. Dworzec ma być również znacznie bezpieczniejszy dzięki zainstalowaniu 100 kamer monitoringu.

Modernizacja dworca kosztowała 60 mln złotych.

"Odnajduję w nim to co zawsze"

Z nowego wyglądu dworca cieszy się również Bogdan Romanowicz, syn pierwszego architekta dworca. - Odnajduję w nim to co było zawsze, czyli przestrzeń, powietrze i dużo światła. Bardzo podoba mi się pomysł podziału dziennego i nocnego dla pasażerów - mówi Romanowicz.

Dworzec Wschodni otwartyTVN24

Nowa pętla dla autobusów

Na tyłach dworca - przy ul. Lubelskiej swoją działalność rozpoczęła pętla autobusowa. Każdego dnia ma przewijać się przez nią ponad 110 autobusów miejskich i ok. 170 podmiejskich oraz międzynarodowych. Dworzec składa się z pięciu peronów. W całości jest zadaszony, a jego konstrukcja opiera się na stalowych słupach, przykryta jest specjalną membraną z włókien sztucznych.

bf//ec

Pętla gotowa do użytkuDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl